zavlažování zahrady
Ahoj, chtěl bych si na zahradu (obdélník 13x19m) pořídit vysunovací rotační postřikovače. Zatím mi z toho nejlíp vychází tyto. Nechci, aby mi to těch 13m "přestřikovalo", takže zřejmě budou potřeba dva? Jde to zapojit do série, nebo musí být pro každý hadice zvlášť? Případně jestli existuje nějaké lepší řešení? Mám teď rozkopanou zahradu, tak chci všechno uložit do země, ať pak nemusím řešit nějaké hadice na povrchu. Děkuji.
Nikoliv do série, ale paralelně. To jsi ostatně nejspíš měla na mysli. Řešilo se tak zavlažování i velikých ploch z jednoho potrubí. Jen ten rozvod musí být dostatečně dimenzován, aby stačil napájet oba postřikovače.
Jestli mas rozkopanou zahradu, tak si udelej spodni zavlazovani, udelej poradnou skladbu pro travnik a na tohle se vybodni.
zahrada je rozkopaná jen z poloviny...tohle asi nebude řešení pro mě.
Tak takhle. Mam zavlazovace od rainbirdu. Trysky jdou seridit, takze nejake prestrikovani nehrozi. U toho tveho koukam taky. Rotacni jsou zbytecne poruchovy nesmysl. Res hlavne 1. Tlak cerpadla / v radu. Potrebujes tolik, aby to postrikovace uzivilo. 2. Rozmisteni. Podstatny je tvar a velikost zahrady, bez toho se neda poradit. Ja mam zahradu clenitou a stejne jsem to bez problemu navrhnul, i kdyz na dva okruhy. Lepsi je vic postrikovacu nez jeden zakladni, protoze postrik neni dokonale rovnomerny i pres veskere kecy vyrobcu. Ale musis si to nakreslit, spocitat a rozvrhnout, tohle fakt neni na radu jednou vetou. 3. Trvalost reseni. Nekde neco premistis, zasadis, predelas a nekam ti to najednou strikat nebude, nebo budes mit mokre co nechces. Nebo budes chtit zasadit ker a v ceste trubka..
Vsechny tyhle problemy s podzemni zavlahou odpadaji! Tlak potrebujes minimalni, drazsi je to o malo, nemas mokre nic co nechces a navic nezalivas plevel, jen travu. Ta navic bude kvalitnejsi, kdyz ji zalozis na spravne skladbe.
A v neposledni rade, urcite to potrebujes? Hodi se to do te doby, nez trava poradne zakoreni. Coz jsou tak dva tri roky, v kvalitnim podlozi i min. Posledni dve sezony jsem nezalival ani jednou, pokud neni sucho mesic v kuse, neni to vubec potreba. Znamy to treba potrebuje, protoze ma travnik v 15cm zeminy nad betonovymi garazemi. Kde je normalni podlozi, je to zbytecnost.
Díky za vyčerpávající odpověď. Takže říkáš, že lépe než rotační, pořídit takové co stříkají kruhově staticky?
Tlak z čerpadla mám cca 4 bary, rozvod 3/4 trubkou. Vody z toho teče poměrně dost....
Jak přesně funguje to spodní zavlažování? Nikde jsem nic nevypátral.
Kruhove, pulkruhove, ctvrtkruhove, i s jinou vyseci. Trysek je cela rada, jsou vymenitelne (postrikovac s nevymenitelnou nekupuj, vymena celeho postrikovace je vykopat, trysku jen nasroubujes), se seriditelnym dostrikem, vyseci i obojim.
Abys to spravne koupil, sestavil a seridil, fakt si musis najit vhodnou kombinaci pro svuj pozemek. Spocitas si pri danem prutoku/tlaku vody kolik postrikovacu na jeden okruh utahnes, pak si vezmes pudorys a spravne rozmistis. Pri obdelniku se obycejne davaji do rohu, po obvodu a kdyz je moc velky, tak na stred. Pri jinem tvaru si to proste musis vymyslet.
Spodni funguje tak, ze mas dole idealne (a volitelne) drenazni vrstvu, na ni pak spravnou vrstvu pro zakoreneni a v ni kapkovou zavlahu. Na tom pak povrchovou vrstvu. Kapkovou hadici to krmi koreny, hadice jsou ve smycce podobne jako u podlahoveho topeni. Nevyhoda je slozitejsi a trochu drazsi montaz (hadice je vsude, tudiz je ji hodne a je drazsi), vyhod je rada, spotreba vody, potreba slabsi a uspornejsi cerpadlo, nedela to zadny hluk, je to rovnomerne, nekrmi to plevel a mechy nevadi kdyz si tam postavis treba nadzemni bazen, muzes pozdeji dat i zahon a zalivat tim treba rajcata..
Hlavně aby jste měl dostatek vody - spočítejte si kolik vody potřebují zavlažovače a kolik je výtlak čeradla. U mě to vycházelo na vsazení nádrže do které by se čerpala voda a teprve z ní by se zásobovali trysky. Nakonec jsem udělal vodní zásuvky.
Mám 14m3 nádrž na dešťovku, která je zakopaná přímo pod tou zahradou...s vodou problém nebude.
Takovéhle mám, starší model (už jsou tam léta) a pořád to funguje. Imho úplně v pořádku, jen to chce promyslet umístění aby to postřikovalo zhruba rovnoměrně, hlavně tam kde se jejich dosah překrývá. A tam kam to nedosáhne se klidně může dát ještě jednoduchý výsuvný postřikovač nebo jak se to jmenuje, těch tam taky pár mám. Jestli budeš mít jen dva plus pár těch pevných, tak to klidně jde z jedné trubky. Hlavně si udělej přesnou dokumentaci co kde vede (odměřit polohu trubek, nafotit před zasypáním), ať pak při nějaké změně nemusíš kopat příkopy