Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Stunda - vyčištění, kvalita vody, pitná voda

Dříve se používal na čištění studny (dezinfekce) - Sagen (nevyrábí se), poté Chloramin B (zakázán).
Co se teď používá - Savo Originál?
Nějaké alternativy?

Jedná se o vyčištění stěn, výběr bahna, nové štěrkové lože, vyčerpání, průplach trubek, kontrola kvality...

PS: Nechci si pozvat specializovanou firmu

Řešení:

Ten je tam jenom jako stabilizátor, protože v zásaditém roztoku se nerozkládá. V dávkování, co se do studny dává, je to úplně jedno - ostatně hydroxidem sodným se ladí pH i injekčně podávaných roztoků.
Ale koukal jsem a opravdu už na lahvích sava píšou, že je na desinfekci studní s užitkovou vodou. IMHO to bude nějaká právní klička, že na desinfekci pitné vody potřebují nějaký drahý papír a dodržovat na lince přepisy pro výrobu léčiv, což by výrobu neúměrně zdražilo. Protože málokdo potřebuje desinfikovat užitkovou vodu, vidím to tak, že je stále použitelné i na pitnou, jenom to na něm už nesmí psát.

Já jsem dohledal postup od SZU (Státní zdravotní úřad) ohledně sanace studně po povodních.
Tam právě píší, že SAVO originál - výrobce nedeklaruje použití pro pitnou vodu (něco se změnilo).

Podle internetu raději požít klasiku "Chlornan sodný".

Zajímala by měl praktická zkušenost.

To je divný - lil jsem ho do studny podle návodu na něm napsaným asi 2 měsíce zpátky, protože mě po těch extra deštích natekla dešťová voda do studny...
A savo je chlornan sodný.
Připadal by do úvahy ještě chlornan vápenatý, ten je míň stabilní než chlornan sodný a tak by se ta voda měla nechat pít o něco rychleji než u sodného. Ale savo mají v každém krámu na rohu.

Ten je tam jenom jako stabilizátor, protože v zásaditém roztoku se nerozkládá. V dávkování, co se do studny dává, je to úplně jedno - ostatně hydroxidem sodným se ladí pH i injekčně podávaných roztoků.
Ale koukal jsem a opravdu už na lahvích sava píšou, že je na desinfekci studní s užitkovou vodou. IMHO to bude nějaká právní klička, že na desinfekci pitné vody potřebují nějaký drahý papír a dodržovat na lince přepisy pro výrobu léčiv, což by výrobu neúměrně zdražilo. Protože málokdo potřebuje desinfikovat užitkovou vodu, vidím to tak, že je stále použitelné i na pitnou, jenom to na něm už nesmí psát.