Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zapojení solárního panelu do UPS

Zdravím,

mám v plánu si udělat venkovní stanici na nabíjení notebooku a případně i monitoru s využitím solárního panelu.
Chtěl bych využít nějaký 200W solární panel a chci vyvézt 12V z aku ven z UPS, abych mohl napájet/nabíjet přímo ze solárního panelu pomocí hobby nabíječky Turnigy Reaktor 300W.
Na co si dát pozor? Zároveň chci koupit klasickou autonabíječku na svůj NB a nabíjet to přimo z těch 12V a 230V nechat na ostatní zařízení, aby nedocházelo ke zbytečným ztrátám. Počítám i s tím, že bych rád časem přikoupil i větší autobaterku a pokud bude možnost, tak bych ji rád zapojil do obvodu jako "externí" zdroj.

Zkráceně řečeno bych rád připojil aku z UPS, externí aku a nabíječku napojenou na solární panel, na jednu 12V větev.
Je to vůbec možné? Díky za odpověďi

Budes potrebovat MPPT controller, abys z toho panelu mohl energii pouzivat.
Pak z toho MPPT mas vystup treba 12V, kterym muzes dobijet baterii.
Pokud to dobre chapu, chces UPS pouzit pouze jako menic z 12V na 230V. Pak si ale dej pozor na to, aby ta UPS bez pripojeni na sit vubec nastartovala. Vsechny to neumi. Lepsi by byl nejaky pure sine menic.

Díky za odpověď.

Pokud to dobre chapu, chces UPS pouzit pouze jako menic z 12V na 230V. Pak si ale dej pozor na to, aby ta UPS bez pripojeni na sit vubec nastartovala. Vsechny to neumi. Lepsi by byl nejaky pure sine menic.

Chtěl bych na 12V mít připojený DC adaptér pro notebook, abych neměl takové ztráty.
Vyzkoušeno, že UPS nastartuje i bez připojení do zásuvky.

Budes potrebovat MPPT controller, abys z toho panelu mohl energii pouzivat.
Pak z toho MPPT mas vystup treba 12V, kterym muzes dobijet baterii.

Na té nabíječce Turnigy Reactor 300W mám vstupní napětí 10~28V DC, což by mělo stačit a nemusel bych mít tedy MPPT pokud to chápu správně?

MPPT se nestara jen o menici se napeti panelu v zavislosti na slunci, ale i o optimalni vyuziti naboje, ktery na fotoclancich panelu vznika. Proto se panely nepripojuji primo jako zdroj ss napeti.

Jinak ten MPPT o prispevek niz pro zacatek postaci. Je to takova univerzalni levna cina, kterou na Ali poridis xa tretinu.
Zajisti i yo, aby se ukoncilo nabijeni akumulatoru a nenicil se prebijenim apod.

200W panel ti da u nas v nejlepsim tak 150W, pocitej krome nejlepsich 4 hodin tak se 100W.
Ale na hrani di a seznameni se s tim, jak to cele funguje to bude fajn

Diky moc za odpověď.

Rád bych zneužil toto téma ještě k jedné otázce - v případě, že bych chtěl nabíjet lithiové články pomocí alternátoru, za kterým bude nabíječka např. Orion-Tr Smart 12/12-30A, mohu regulovat výkon nabíječky pomocí potenciometru? Tzn. pokud bych nechtěl nabíjet plných 30A, ale chtěl bych to regulovat např. na 10A abych příliš nezatěžoval alternátor?

Alternatorem bude točit benzínový agregát, který plánuju dát vedle motoru auta.
Chápu. Je nějaký jiný způsob? Aktuální (jediný) nápad je koupit více menších nabíječek, zapojit paralelně a odpojovat/připojovat dle potřeby, ale byl bych rád za nápad jak to udělat lépe.
Zároveň bych rád poprosil o radu, jestli když připojím externí alternátor na olověný aku v autě, abych zabránil přepětí po odpojení zátěže (BMS), jestli to bude bezpečné? Líbí se mi ten nápad i z toho důvodu, že když budu připojený na auto, tak budu mít možnost využít jako zdroj pro nabíječky i přímo alternátor z auta.

EDIT: našel jsem tohle, což by mohlo pomoc? Zapojil bych to paralelně mezi baterii a externí alternátor? Fungovalo by to?
https://www.digikey.co.uk/en/products/detail/littelfuse-inc/SLD16U-017/3307067

PS: omlouvám se za mou neznalost a za Vaši trpělivost.

Ta DC nabijecka umi snizit vystupni napeti => snizi se nabijeci proud baterie => snizi se zatizeni alternatoru.
Jinak podle mne staci poridit 10A nabijecku misto 30A

To, co jsi nasel je dioda. Paralelni zapojeni nema smysl. Mas 2 moznosti - bud to nic delat nebude, nebo to zkratuje alternator i baterii, podle toho, jak ji otocis.