Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výber správnej vrtule pre moje hornoplošné lietadlo (podobné Cessne 550)

Ahojte všetci,
Staviam hornoplošník, ktorý je dizajnovo podobný klasickej Cessne 550 a potrebujem poradiť s výberom správnej vrtule pre moje nastavenie. Tu sú podrobnosti o mojej zostave:
Špecifikácie lietadla:
Počet kanálov: 4 (krídelká, výškovka, smerovka, plyn)
Rozpätie krídel: 1050 mm
Dĺžka: 720 mm
Maximálna hmotnosť bez batérie: 560 g
Maximálna povolená hmotnosť s batériou: 860 g
Vybrané komponenty:
Motor a ESC:
TomCat G90 5625-330KV motor s kombinovanou sadou Skylord 80A ESC https://www.dynamrc.com/products/tomcat-g90-motor-skylord-80a-esc-combo-set
Vysielač: Detrum GAVIN-8C 8CH 2,4 GHz
Prijímač: Detrum RXC8 8CH 2,4 GHz prijímač
Nabíjačka: iMAX B6 80W 6A
otázka:
Snažím sa rozhodnúť pre správnu veľkosť vrtule pre moje lietadlo s možnosťami v rozmedzí od 5 palcov do 7 palcov. Vzhľadom na to, že moje lietadlo je podobné klasickej Cessne 550 a v budúcnosti poslúži ako testovacia platforma, nie je nutné vykonávať bláznivé manévre. Mojím prvoradým hľadiskom je efektivita.
Akú veľkosť vrtule by ste mi odporučili pre moje nastavenie a prečo?
Okrem toho, odporučili by ste použiť spinner pre tento typ lietadla?
Akékoľvek postrehy alebo skúsenosti s podobnými nastaveniami by sme veľmi ocenili!
Vopred ďakujeme za vašu pomoc!

V linku u motoru máš tabulku, ve které je i doporučená vrtule (Recommended props). U tvého (poměrně nízkootáčkového) motoru je doporučeno 16 až 18 palců se stoupáním 8. Podle toho, že chceš vrtuli 2x menší mi připadá, že sis to buď špatně spočítal, a/nebo jsi pře-/pod-dimenzoval motor s ohledem na potřebný tah komba motor+propeler.

[TomCat_Brushless_Motor_Data_Details.jpg]

Podotýkám, že nemodelařím (jen mám kamarády co se tím zabývají a něco málo jsem pochytil)
S ohledem na to, že nechceš akrobatit, měla by ti (obecně) stačit menší vrtule s menším tahem.

edit: viz např. http://alt.mkchlumec.cz/Dilna/vrtule.htm

Kdysi jsem proháněl letadýlka, a vždycky to bylo tak, že k maximálnímu průměru vrtule a maximální rychlosti, váhy a typu letadla, se pak volily otáčky motoru a k nim zase stoupání vrtule. Mít nějaký motor zvolený nevímjak a k němu hledat vrtuli je divný postup.
Tehdy jsem používal kalkulátor odsud
showthread.php
Vůbec, tohle fórum mi dalo tehdy vše co jsem potřeboval, neměl jsem žádného jiného poradce.
Používal jsem Webocalc
showthread.php