Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Tepelná rohož a koupelna?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Řešíme momentálně v koupelně topení. Není tam ústřední topení, tak se uvažuje o tepelné rohoži do podlahy. Místnost je 2 na 4 metry. Má někdo zkušenost a poradí mi zda je to dobrý nápad či radši volit jiné tepelné zařízení. Děkuji za odpověď

Trvale zapnutý odběr rohože 100W (možná víc) spotřebuje za rok cca 1MWh. Podívejte se schválně jaká je vaše roční spotřeba elektriky.
Levnější by byl infrazářič, zapnutý jen po potřebnou dobu.
Koupelny bývají uprostřed bytu a většinou není nutné je zvlášť vytápět.

Záleží na situačním umístění koupelny. Pokud by byla nad nevytápěným prostorem a s horší tepelnou izolací od spodu, pak by tepelná rohhož byla vhodná. Pokud ba nebyla podlaha relativně moc studená, pak by zřejmě byl vhodný i el. vyhřívaný žebřík, případně infrazářič. A případně kombinace obou zařízení a používat dle potřeby, ročního období a konkrétní situace.

Topná rohož se instaluje pod dlažbu a tím pádem s ní bude trochu více práce. Topný žebřík můžete zvolit o různém výkonu. Jeho výhodou je možnost sušení ručníků. Pokud se budete rozhodovat co použít tak si musíte položit tyto otázky: Jaká je teplota ve sklepě v zimě? Jaká je izolace v podlaze od sklepa? Budu mít podlahovou rohož zapnutou trvale během zimních měsíců? Jaký výkon bude mít podlahové topení? Kolik mě to bude stát na spotřebě elektřiny? Koupou se uživatelé ráno či večer? Budu v koupelně také sušit v zimě prádlo? Jak byla vytápěna koupelna dosud? Kolik stěn koupelny je např. v obvodové stěně bytu? Jaké jsou tepelné ztráty místnosti atd. Těch otázek je mnoho a nemůžeme na ně znát odpověď s přesnou znalostí místa a možného užívání. Mimo zde uváděného topného žebříku nebo zářiče je možné použít nějaké teplovzdušné topení nebo olejový radiátor.

Pokud chcete mít pocit tepelné pohody, tak jedině podlahové topení. S vhodně umístěným termostatem bude i energeticky přiměřené (léto se netopí vůbec, ostatní období spíná pouze několik hodin denně. Pocit teplé podlahy navodí tepelnou pohodu na rozdíl od žebříku, který vyhřeje sice koupelnu při větším příkonu taky, ale nejteplejší vzduch bude pod stropem. Infrazážič je jen šidítko a nouzovka na nějaké výkyvy teplot nebo extrémně studené koupelny - předměty ani povrchy stěn vám nevyhřeje, budou stále studené, jen zlepší pocit tepla na těle při přímém nasměrování.

Mám nezávislé topení. Podlaha je beton a pod tím sklep. Rohoží než bych to vytopil, tak by to stálo majlant. Pustím bufík a mám krásně teplo. Jasně že to není řešení pro všechny, ale mi to vyhovuje. Navíc to jde spustit dálkově přes mobil.

Mám v jednej kúpelni aj rohož aj elektrický rebrík a tak môžem porovnať.
Rohož vyhreje miestnosť menej, akurát keď je človek bosý tak je príjemná teplota dlažby aj keď teplota miestnosti nie je nejaká vysoká. Ale ten nábeh kým sa podlaha ohreje je pomerne dlhý.
Od rebríka cítiť teplo skôr, miestnosť sa tiež skôr vyhreje, ale podlaha zostane pomerne studená. A veľké plus že na rebríku si vysuším uterák a pod.
Ak by som si mal vybrať iba jednu z týchto možností beriem rebrík.