Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak si poradit s tvrdou kosou?

Dostal jsem od známého kosu, skoro nepoužívanou, délky 60 cm. Visela mu mnoho let v kůlně, trošku byla rezavá, ale původní
"zlacení" ještě na mnoha místech ještě je. On už nekosí, ale já ano a jako náhradní kosa se mi to celkem hodí. Zkoušel jsem ji naklepat, ale je to problém, je velmi tvrdá . Na kose je vyznačen nápis: " ORIGINAL RINDEL SENSE". Bylo by možné ji nějak vyžíhat?

Já ne, vystačil jsem si vždy bruskou a brouskem (Carborundum?) do ruky. Starší kosa, 80cm, dostal jsem ji někdy před 35 lety a zhruba čtvrt století jsem s ní sekl vojtěšku (na seno pro králíky), občas i 5-6 árů najednou. Pak jsem si pořídil křovinořez a tuhle kosu používám jen zřídka. Jestli je tvrdá nebo měkká, nevím.

mím naklepat kosu a celkem dobře. Mám dvě kosy, obě staré přes 50 let, obě 60 cm dlouhé. Koupené v Užhorodě, značka CCCP. Jedna z nich, tu používám nejvíc, je už hodně zbroušená, takže by se mi hodila do zálohy náhrada a darované kose jsem se potěšil. S naklepáním je ale problém.
Ty ruské, či sovětské kosy jsou O.k., dobře se naklepávají, jsou poloměkké a tím klepáním se ostří vytvrdí. Ostří po nabroušení celkem dost vydrží,
ono v podstatě při kosení dochází i k ohnutí ostří. Ta darovaná kosa je velmi tvrdá, naklepávání na ní v podstatě nezanechá stopy. Broušením
bych ji asi i vyžíhal, muselo by se brousit pod vodou a na to nemám podmínky. Co dělat, budu muset pokračovat v klepání.

Jestli ještě nebyla nikdy naklepávaná, tak nejprve zbrousit na brusce a pak bušit. Vyžíháním by změkla moc a po pár seknutí by se ztupila. Bud rád, za tvrdou kosu. Někdo mí říkal, že velmi tvrdé se jen zbrousí na brusce a pak při sekání jen přejíždí klasickým brouskem na kosu. Ale to jsem jen slyšel a hodně dávno, neručím za tuto informaci.

O kosách nic nevím, ale čistě obecně, naklepávání (kování, lisování, válcování) je tváření, kterým způsobíme zpevnění ostří za studena. Vyžíhání je přesný opak toho čeho chceme dosáhnout naklepáváním, takže nemá žádný smysl.

Pokud má kosa silný břit tak možnost ubrat na brusce tu je.Ale kdo je sekáč tak ví že to je prasečina.No a kdo naklepat kosu umí a ví jak na to tak tvrdou kosu vyklepe aniž by vytvořil tak zvanou luparu.Od času těch zavšivených křoviňáků prakticky se kosou nekosí.Staří umírají a mladí co je to tatík ještě naučil tak na to serou.Holt taková je doba.Pokud jak tvrdíš že klepat umíš tak musíš si vyhrát i s tvrdou kosou.Dá to fachu ale stojí to za to.

Ještě jsi neřekl na jaké babce naklepáváš.Ostrá,plochá,na kovadlině nebo v přípravku nebo válcuješ.Ono každá metoda má svoje specifika.Dříve jsem klepal hodně.V družstvu jme chodili sekat pastviny a to byl záhul.Dneska když mám naklepat kosu tak se s tím nimrám že by jeden brečel.Ono také jsem už stařec a sena už nedělám.Ale kosil jsem rád a ta vůně sušicího sena.No a ta dřina když se schylovalo k dešti no prostě nádhera.

Naklepávám na "ostré" babce, taktéž zakoupené v Užhorodě. Za ta desetiletí používání nemá na zaoblené plošce žádné poškození, či opotřebení, co svědčí o vysoké kvalitě. Já už jsem také "stařec" (84+), ale stále kosím na seno, chováme králíky (jen menší počet). My s manželkou je nejíme, člověk se postupem času s nimi skamarádí a potom nemá to srdce je sníst. Takže o toto se postarají mladí. Já kosu zkusím asi opatrně zbrousit na pomaluběžném kotouči a uvidím, co to udělá. On není problém pokosit, ale usušit. Dost často prší, tak kosím jen menší množství a suším na fóliích
na dvoře. Když se kazí počasí, tak zatáhnu fólie s senem do posezení.

Ještě trochu doplním můj předešlý příspěvek. V roce 1993 vyšla příručka "Práce s kosou a srpem" od Jaroslava Pšeničky, kde se píše na straně 10 o úpravě nové kosy zbroušením, s dodatkem, že se to týká kos z Ruska, které mají silné ostří. V současné době je někde na internetu k mání příručka o kosách. Jedná se o překlad asi autora z Rakouska a má více jak 150 stránek. Na YT určitě najdeš jistě nějaká videa k naklepávání. V té příručce z roku 1993 je popsáno asi šest různých postupů naklepáván, ale osobně si myslím, že je jich ještě více.:-)

Ještě k tématu.Je dobré pokud se naklepává na ostré kladce tak také věnovat péči kladivu.Dobré je aby byl rovnoměrný bobbírunk,a co je důležité plocha kladiva dobře vyleštěná.Nikdy jsem tomu nepřikládal zvláštní důležitost ale zjistil jsem že to je lepší než vzít jenom kladívko a klepat.No to že ti je 84 tak smekém mě je skoro80 a už jsem tak zvaně v prd... .Nohy mě neslouží.Ale vždy dám přednost obsekání kosou než křoviňákem.Už jenom tan kravál.