Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Bodova rekuperacia

Doma trosku bojujeme s plesnou a myslim, ze jedna z veci, ktora by mohla pomoct je vetranie, ktore je vsak obtiazne zabezpecit.
Napadla mi preto lokalna rekuperacia, akurat viem o nej trt.
Nasiel som napriklad nieco taketo.
https://www.tipa.sk/sk/rekuperacia-ventika-solo-100mm/d-270843/

Stacilo by to na miestnost 3.5 x 3.5? Nikde nepisu vykon/primeer vs objem miestosti, pripadne pocet jednotiek na miestnost.

Vie niekto o tom nieco viac, pripadne ma s tym nejake skusenosti?

Tak som nasiel a tu pisu aj objem/h.
https://www.tipa.sk/sk/rekuperacia-awenta-hrv100p/d-276400/

Stacit to bude. Ale aby to fungovalo, musis tam ty jednotky mit minimalne dve a spravne umistene a propojene. Pokud bys chtel vetrat vic mistnosti, tak i vic nez dve. Plus musi byt spravne umistene, abys vzduch honil idealne vsude a ne jen jednou uzkou trasou. Musi ti to nekdo navrhnout a spocitat.

Nejde o velikost mistnosti. Jde o to, kam ten vzduch jako budes tlacit a odkud tahat, kdyz tam bude jinak "vzduchotesno"? Zkus si zapnout treba vetrak na zachode a utesnit dvere, prutok vzduchu bude prakticky nula a k tomu ho brzy utavis. Ano, muzes nekde na druhe strane otevrit okno, ale to pak muzes rovnou misto rekuperace koupit obycejny vetrak.

Jako ze se mistnost chvili nafukuje a pak zase vyfukuje? Jako balonek? A zkousels uz nafouknout balonek z pevneho materialu? Aby to fungovalo, musis mit nekde dalsi privod/odvod vzduchu. Proste potrebujes delat pruvan a to s jednou dirou jaksi nejde. On si ten vzduch cestu nekde najde, asi nemas byt hermeticky uzavreny. Ale ucinnost bude mizerna a jestli si to bude prisavat nekde skvirou kolem okna, tak se pak v zime muzes divit, ze je najednou plisen nekde, kde predtim nebyla..

Ved ta miestnost nie je hermeticky uzatvorena a objem vzduchu zase nie je tak velky, zeby tam dochadzalo k zmene tlaku.

Aj cyklus
Teplý vzduch odvádzaný z miestnosti prúdi cez výmenník tepla a odovzdáva teplo.
Po 60 sekundách zahrievania výmenníka tepla sa vetracia jednotka prepne do režimu prívodu.

II cyklus
Čerstvý, chladný vonkajší vzduch prúdi cez výmenník tepla.
Vzduch je ohrievaný teplom, ktoré bolo predtým akumulované vo výmenníku tepla.
Po 60 sekundách sa ventilátor prepne späť do režimu odsávania a cyklus sa opakuje.

Ale mozno mas pravdu ako tak citam o kyvadlovych push and pull.

Odvlhčovač ? Ventilátor s vlhkostním čidlem ?

Parametry produktu:
Hmotnost: 4 kg
Průměr potrubí (připojení) [mm]: 100
Akustický tlak - sání (dB(A)): 32
Akustický tlak - výtlak (dB(A)): 27
Velikost prostoru pro rekuperaci: Menší | 0-200 m3/h |
Napětí (V): 230
Výkon (W): 1,5/2,3
Hmotnost (kg): 4
? Účinnost rekuperace: 85%
Značka: Ventika
Minimální průtok [m3/h]: 30
Vnější průměr potrubí [mm]: 106
Akustický tlak - výtlak (dB(A)): 27
Akustický tlak - sání (dB(A)): 32
Minimální průtok [m3/h]: 30/46
Napětí (V): 230
Vnější průměr potrubí [mm]: 106
Průměr potrubí [mm]: 100
Tloušťka stěny [mm]: 305 - 380
Výkon (W): 1,5/2,3
Účinnost rekuperace: 85%