Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nosnost lodžie v paneláku

Dobrý den,

bydlíme v klasickém paneláku z 80. let, stav budovy je dobrý, nyní je po kompletní rekonstrukci včetně zateplení, na lodžiích jsou nové dlažby a zábradlí. Máme lodžii zcela zanořenou do konstrukce budovy, šířka 1m, délka necelých 6m. Rádi bychom pořídili velký dřevěný vyvýšený záhon o ploše necelé 2,5m. Váha záhonu včetně zeminy bude max. 300kg.

Myslíte, že z hlediska nosnosti lodžie je takovéto dlouhodobé zatížení v pořádku?

Děkuji za vaše názory!

Trošku bych oponoval. Lodžie ani balkon nejsou součástí bytu. O tomhle problému jsou na netu spousty pojednání a kupodivu to zní logicky, že nejsou součástí. Jsou součástí společných prostor domu, pokud se jedná o bytový dům v soukromém vlastnictví, tedy ve vlastnictví všech spoluvlastníků. To, že na lodžii nebo balkon je přístup jedině z konkrétního bytu, který je např. v soukromém vlastnictví, na tom nic nemění. Nechce se mi hledat vysvětlení, ale je to tak. Jinak s Vámi souhlasím, co se týká nosnosti.

Nemyslel som pravne, myslel som fyzikalne. Stoja na nosnych stenach rovnako ako ine sucasti bytu, takze ich nosnost je rovnaka ako nosnost podlah v byte.
Preto som uviedol aj priklad s tymi kavariami, ze 200-300kg nebude ziaden problem na taku plochu.
Navyse otazka znela na nost nie na to, ci si to tam moze zriadit;o).

a keď sa tá zemina začne zalievať,to nebude 200-300 kilová bedňa,ale trochu ťažšia a tá hmotnosť sa bude periodicky meniť a tlakovo namáhať len malú časť nosnej plochy a beton príliš nejakou pružnosťou neoplýva,akvárium nevytvára pulzné zaťaženia,akvárium má prakticky statickú,nemenitelnú hmotnosť,ktorá sa obvykle rozloží na vhodne skonštruovanom stojane...voda nezmizne v okamihu preč a určite tam nebude dávať deci vody,ak tam má niečo rozumne rásť....to sa hmotnostne nebude dať porovnať so 100-200litrovým akvárkom....

Na 300kg vylejes 2-3l vody pri zavlazovani a ty to nazyvas tlakovou namahou malej casti nosnej plochy?
Nie si ty pravnik;o)?
Ten argument s tou vodou je naozaj bezpredmetny vzhladom na ako si to nazval periodicke zmeny, ktore su v pomerne s celkovou hmotnostou sustavy naozaj minimalne a tym padom zanedbatelne....bavime sa o zmenach v promile, mozno radovo v percentach (2-3%).