Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Postavení Mobilhome na mém pozemku

Zdravím, budu se vracet ze zahraničí zpět do Česka a rád bych si postavil na svém pozemku Mobilhome.
Pozemek neni stavební, je tam stavební pouze kousek pozemku, kde mi stojí chatka, ale jelikož není k celoročnímu užívání, rád bych si tam postavil právě ten mobilhome.
Volal jsem na úřady a četl jsem různé info na internetu, jenže jsem teď z toho zmatený co a jak, jelikož všude se dozvím úplně něco jiného.
Mohli by jsme mi poradit vy, kteří se v tomto pohybujete a vysvětlit mi co a jak budu potřebovat jako úplnému lajkovi?
Dám tři příklady.

První: Postavení jednoho mobilhome na pozemku, co k tomu vše potřebuji?

Druhý: Postavení dvou mobilhome cca 2 - 3m od sebe a propojit je dřevostavbou (menší domek). Co k tomu vše potřebuji a je to vůbec možné?

Třetí: Postavit malý domek celý jako dřevostavbu. Co vše k tomu potřebuji?

Mockrát díky!.

Prvně si na obci zjisti platný územní plán. Pokud bude v územním plánu tato část obce možná zastavět stavbou k bydlení tak to máš dobrý, ale čeká tě běh na dlouhou trať. Pokud ne tak je to ještě horší. Můžeš vyvolat změnu územního plánu, ale pokud s tím nebude obec souhlasit tak máš smůlu. Dalším problémem je, že v současné době platí od 1.1.2024 nový stavební zákon a nikdo se v tom nevyzná. Nejsou k němu prováděcí vyhlášky a tak ti tady asi nikdo moc neporadí. On totiž i ten mobilhome vyžaduje napojení na vodovod, kanalizaci a elektřinu. Jak píše E250TD zajít na obec tak s tím plně souhlasím, ale ještě před tím navštiv webové stránky dané obce a měl by na nich být zveřejněn územní plán a tam se hlavně koukni do výkresové části. Pokud by nebyl tak navštiv obec a požádej o nahlédnutí. Na tvém místě bych ale nic neprozrazoval o svých záměrech. Jestliže máš v obci nějaké známé tak se jich zeptej na nějakého projektanta, který v té obci něco projektoval a už to stojí. Ten ti asi poradí nejvíce. Jinak z vlastní zkušenosti více jak 20 let ve veřejné správě vím, že těmto objektům (mobilhome) nebývá zastupitelstvo obce nakloněno.:-)

Jestli je tam nějaký kousek pozemku stavební a je tam chata, která má například číslo evidenční, tak opravit chatu na bydlení. Mobilhome je blbost. Špatně zateplené, nízké stropy, špatná okna.. Co sítě? Voda, odpady?
Jestli je ten pozemek v územním plánu k bydlení, tak opravit chatu, udělat projekt a všechna povolení a postavit novou drevostavbu dle vlastních představ.

Jasně, nejlepší je se na nic neptat! ]:)

Ačkoliv jsou pro mnohé vlastníky pozemků mobilní domy atraktivním prvkem, který by chtěli vlastnit a užívat, tak při jejich umístění a užívání v rozporu s příslušnými předpisy může stavební úřad přistoupit k udělení pokuty nebo k nařízení odstranění stavby. Uhrazením pokuty není majitel zbaven povinnosti tuto stavbu legalizovat.

https://www.drevostavitel.cz/clanek/mobilheim-mobilni-dum-na-kolech-nebo-mobilhaus

Zjistí-li stavební úřad umístění mobilního domu bez územního rozhodnutí, zahájí řízení o jeho odstranění. Za umístění mobilního domu bez územního rozhodnutí lze uložit pokutu až do výše 500 000 Kč.

https://www.irozhlas.cz/ekonomika/mobilni-domy-jako-levna-alternativa-klasickeho-bydleni-rocne-si-je-poridi-asi_1810201225_mat

Vzpomněl jsem si, že v zahrádkářské kolonii kudy občas jezdím, jsem jeden mobilheim viděl:
https://maps.app.goo.gl/bagA4gAEbePtukuz9
a narazil jsem na reklamu že někde u nás nějaká firma ty mobilheimy nabízí:
https://www.marvel-mobilnidomy.cz/mobilheimy

Tak co se poptat u vás u zahrádkářů nebo u firmy co s mobilheimy kšeftuje? Tam by mohli něco vědět. Třeba v té zahrádkářské kolonii je nebo donedávna byl zákaz staveb kvůli nějaké ochranné zóně že tamtudy vede produktovod.