Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaký stmívač pro LED DIM namísto vypínače?

Do dětského pokoje, kde je lustr se 4 svítidly, jsem zakoupil tyhle žárovky: LED Filament Candle žárovka čirá C35 5W/230V/E14/4000K/690Lm/360°/Dim. Chtěl jsem něco úsporného, ale přitom výkonného, jelikož předchozí klasické 25W/40W svíčky hodně "žraly" a následné úsporné náhrady měly buďto malý výkon anebo byly moc široké a nevešly se do stínidel.

Tyhle mají výkon dostatečný, ovšem na některé činnosti je to tak akorát, pro jiné zase moc, takže ideální by bylo mít možnost plynule regulovat světelný tok, tudíž mě napadlo vyměnit vypínač za stmívač. Jelikož jsem zjistil, že stmívačů jsou různé druhy, potřeboval bych poradit, který by byl na to vhodný a jaké by měl mít parametry, abych si vybral nejvhodnější i podle ceny a stavební hloubky.

Takže do tmavě žlutých stínidel lustru mám dát víc než 3x slabší žárovky se žlutou baňkou, které se mi tam ani nevedou, jelikož otvor do stínidel je horko těžko 35 mm a rovnou k tomu si koupit slepeckou hůl, jelikož už neuvidím tuplem nic anebo ruční svítilnu, abych se nepřerazil o nábytek? Co tak zkusit poradit podle zadání a neradit, jaké další žárovky mám koupit?

Prostě tam chci mít v různě silné osvětlení podle toho, co zrovna potřebuji dělat a nechci proto neustále měnit žárovky za slabší a silnější, ale chci ztlumit anebo zvýšit jejích světelný tok podle okamžité potřeby. Podle mého skromného názoru je nejjednodušší použít stmívatelné žárovky s maximálním potřebným výkonem a v případě potřeby nižšího výkonu je prostě ztlumit stmívačem.

Ale mně se všechno líbí a vyhovuje, ale pro ještě lepší využitelnost a plynulou regulaci osvětlení od maximálního do slabšího potřebuji poradit se stmívačem. Nic jiného, žádné výměny již nakoupených a vyhovujících žárovek, nebo dokonce lustru, jenom ten stmívač, jelikož to také není tak triviální a nechci to zkoušet způsobem pokus - omyl: https://www.svetloblog.cz/index.php?blog=druhy-stmivacu-a-moznosti-stmivani

Tak nebudu kupovat další žárovky, když už 4 ks jiných mám koupeno a nebudu dávat 1 extra silnou žárovku do lustru se 4 svítidly. ale dám 4 ks takových žárovek, aby mi rovnoměrně osvítily celou místnost. Problém je ale v tom, že na různé činnosti a v různou dobu v ní potřebují mít rozdílní osvětlení, což by nejlépe vyřešil stmívač osvětlení poptávaný v původním dotazu.

už jsi to zjistil sám: 5w žárovky svítí naprd a ta stmívatelnost jim taky nepřidá.
za mě by byl výhodnější "lustrový" vypínač se 2 různě velkými polovinami, ale to vždycky není možné.
ale je to řešitelné: víš, že osvětlení z jediné strany je naprd, úplně stejně jako centrální světlo kdesi shora. takže pořízením druhé pomocné lampy z jiného úhlu se zbavíš ostrých stínů z jediného směru a zároveň by to mohlo lépe řešit úroveň osvětlení.

jedna technická: nikdy, ale fak nikdy nekupuj mizerné žárovky se závitem e14.
a 5w ledka se svítivostí 690lm? no tak určitě.

Právě, že to svítí jak ďas a zatím jsem do lustru o 4 žárovkách dal 2 ks 5W/690lm a 2 ks ponechal původní 5W/450lm, a je to fest rozdíl. Možno je to tím, že 5W/690lm jsou číre a původní 5W/450 lm jsou mléčné, což v mléčně žlutých stínidlech se ještě víc zeslabí. Už teď je v místnosti tak o 100% více světla než předtím, ale na některé přesné práce večer bych uvítal ještě víc a 2 ks 5w/690 lm mám stále nevyužité, ale zbytek rodiny už křičí, že 4x 5W/690 lm bude příliš a ať to nechám tak, jak to je, tj. 2x 5W/690lm + 2x 5W/450lm. Stmívač by náš spor krásně vyřešil a každý by si navolil takovou intenzitu osvětlení, která mu vyhovuje.

nemá cenu to psát potřetí. 20w led odpovídá svítivosti něco přes 100w žárovky. což je fajn, ale toto silné centrální svítidlo ti furt nedá správné osvětlení ve všech částech místnosti a bez rušivých stínů z jednoho směru.
kdybys někde v práci třeba v konstrukční kanceláři nechal osvětlení centrálním lustrem, to bys viděl jak by tě zaměstnanci hnali příložníkama. toto je to samé.