Dipól se dělal dobře z anténní dojlinky a dal se udělat i z kusu drátu. Délka nebyla nijak kritická, má to být lambda/2 nebo lambda/4 podle toho jestli to je jen rozevřený nebo uzavřený dipól, vývod je v základu uprostřed (jako na tom obrázku), ale jsou i jiné možnosti.
Jak tohle připojit na koaxiální (nesymetrický) vstup se mě neptejte (bez přizpůsobení se hodně ztratí a bude lepší výsledek s nataženým drátem), já to připojoval do staršího rádia, které mělo normálně symetrický vstup, odděleně na FM a AM jak to dřív bývalo. Mělo to tehdy skoro zázračné schopnosti, zatímco anténa přivedená z STA se tvářila skoro mrtvě (jen 3 lokální FM stanice, totéž při jejím odpojení), na tohle jsme chyli dkoro všechno (respektive přestal jsem u patnácté stanice počítat). A to to bylo položané na podlaze, vystrčené z okna by to asi mělo ještě lepší příjem. Vůbec nevím, kam se to podělo, občas na to vzpomínám, když táta chce nějakou anténu, ale má rádio, kam nejde nikam připojit, takže neni problém dipól udělat, ale spíš ho někam připojit (musel bych ji nějak nějak navázat na tu feritovou tyčku, vím, že se to dřív dělalo, ale jsem silnoproudař a nechci se do takových věcí moc pouštět, je to pro mě duchařina).
To, že délka neni tak kritická soudím i z toho, že ten můj dipól byl dělaný podle východní normy (tenhle detail jsem si uvědomil až několik dnů poté), zatímco tou dobou se vysílalo už na západní normě (kde se ostatně vysílá dodnes).
Ta orientace je zajímavá, mám za to, že se dával vodorovně, i my ho měli vodorovně, a v návodech to tak kreslí (někdy ho k rádiům dávají), ale vím, že existují dva nezávislé prostory (vertikální a horizontální polarizace) a už to tu taky zaznělo, orientace antény musí odpovídat orientaci vysílače (v německu tak byla prý oddělená televize, jak viděla tamní tajná služba, že má někdo špatně otočenou anténu, měl průšvih).