Jak přiškrtit radiátorový ventil?
Ahoj všichni, jsem v topenařině trochu nepolíbenej, takže pardon za asi stupidní otázky:
Jak přiškrtit ventil na přiloženém obrázku?
Potřebuju na to nějaký nástroj?
Na jakém čísle je teď nastavený?
Děkuju předem!
Ahoj všichni, jsem v topenařině trochu nepolíbenej, takže pardon za asi stupidní otázky:
Jak přiškrtit ventil na přiloženém obrázku?
Potřebuju na to nějaký nástroj?
Na jakém čísle je teď nastavený?
Děkuju předem!
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Řekl bych, že chybí regulační hlavice. Není na obvodu závit?
Je to dle všeho termostatická hlavice ..bez hlavice ..
Jasně že tam chybí termostatická hlavice, tu už jsem odšrouboval.
Potřebuju pomoct s přikrcením samotného ventilu, aby tímto tělesem teklo míň vody když termostatická hlavice úplně otevře - myslel jsem že to je jasné, sorry.
Snad by stačila nějaká podložka.
To kolečko s těma číslama je na nastavení přůtoku ventilem - to je všechno co o tom vím.
A rád bych kdyby mi někdo poradil, na jakém čísle průtoku je ten ventil teď nastavený, a jak ho přestavím na nižší číslo, které předpokládám představuje nižší průtok, tj. 1 znamená nejmenší prútok a 9 znamená největší průtok (při plně otevřené hlavici, ať už termostatické či mechanické, která tam bude pak našroubována)
Nejde otáčet s tím černým šestihranem s čísly?
Mimochodem, není na hlavici uvedená firma?
Já bohužel teď nemám ten ventil po ruce, řeším to drobet na dálku, proto bych nejradši kdyby mi někdo dal přesný návod.
Možná se k tomu ventilu dostanu zítra, ale nejraděj bych věděl napřed kde je to teď nastavený než začnu něčím točit.
Zkusil bych zatočit, kdybych věděl že to není nějak potřeba odjistit a že ten plast nepraskne teda.
A navíc nevím jakým směrem k menšímu průtoku.
Zdravím,jak vidím na obrázku,tak těsně u trojky směrem ke dvojce je ryska,podle ní bych se řídil při otáčení tím plastovým dílem,přidat,ubrat.
Asi až v Po to pořádně prohlídnu, je fakt že tam jakási ryska je.
udělej si fixou značku třeba u čísla 5 na obvodové mosazi . Přiškrcuje je tak aby na značce bylo nižší číslo tedny např. 3
Seřídí se to otáčením toho černého šestihranu. Mělo by to jít klíčem nebo třeba Knipex kleštěmi, protože ten šestihran nemusí mít normalizovaný rozměr pro nějaký stranový klíč. Heimeier pro své ventily třeba dodává takovou hliníkovou kličku. Poloha se nastavuje vůči tomu mosaznému šestihranu, někde by v něm měl být důlek nebo zářez podle kterého se počítá to číslování.
Neseřizuje se tím průtok při plném otevření termostatické hlavice, ale základní škrcení bez ohledu na stav termostatické hlavice. Výrobci ventilů na to dodávají tabulku, kde se to dá podle teploty, velikosti místnosti radiátoru atd. přednastavit, ale pak se to stejně musí doladit podle zkušeností.
Když tak na Trubce určitě bude instruktážní video od výrobce.
Aha, takže můžu rovnou točit, není potřeba nic povytáhnout, a ten plast nepraskne, děkuju.
Až u toho ventilu budu, zkusím najít značku.
Myslíš že ten šestihran jde točit pořád dokola, nebo je zarážka na konci a pak něco praskne když kopyto použije neúměrnou sílu?
Tenhle typ neznám. U různých výrobců jsou obě varianty, s clonou a se šroubovací kuželkou. Ta clona je obvyklejší a dá se otáčet pořád dokola.
Není na zpátečce taková krytka? Ta se odšroubuje a pod ní se nalézá imbus a otáčením se škrtí odtok, tím celý průtok radiátorem.
Kouknu taky na zpátečku az se tam dostanu, možná až v Po, a škrtí se to jak, doprava točit je přiškrtit?
Na zpátečce pokud je uvedený ventil tak složí k uzavření při výměně radiátoru , ne k regulaci , k regulaci se používá jak je napsáno výše očíslovaný šestihran
na nepoužitém ventilu by měl být na nejvyšsím čísle ( já mám jen 6) a po proplachu systému by měl topenář tzv. vyvážit soustavu , já mám první od kotle koupenu 6 pak chodbu 3 kuchyň 4 obývák 6 pokojík 3 a ložnici 3 jde o to že tak kde je větší průtok nastává rychlejší ohřev . pokud je dlouhý systém tak jsou třeba první radiátory na 3 a poslení na 6 aby do nich v nich byl větší průtok vzhledem k nižší teplotě media . doraz ty moje mají tak s ciem , ale má mosazné celé
To je taky možnost, ale ten imbus dole je určený spíš pro úplné uzavření třeba při výměně radiátoru. Když se použije pro škrcení, může to dělat hluk, není na to většinou vevnitř dělaný (je tam jen kužel, ne profilované sedlo jako nahoře).
Díky, tohle jsem nevěděl, mám to doma taky. Sice s tím nepotřebuju šibovat, ale je dobrý to vědět a znát.
Tak jsem se dostal k tomu ventilu až teď na chvíli, udělal jsem fotku shora i zespoda, nedokážu z nich poznat výrobce (Heimeier? podle toho H s podtržnítkem?), fotky přiloženy, dokážete někdo poznat co je to za ventil?
Totiž, pořád nemůžu najít nějakou jakoukoli značku, abych pochopil, na jakém čísle je nastavený. Hnul jsem s točítkem (jde velmi lehce) o jedno číslo směrem k vyššímu číslu, ať už je ta značka kdekoli..
Ještě mě napadlo, až se tam příště dostanu, že zkusím točit dokola, jestli to půjde, když ne tak ta konečná poloha bude jasná.
Děsně by mi pomohlo, kdyby někdo tenhle konkrétní ventil znal, (na googlu přesně tenhle typ nemohu najít...), a dal mi vysvětlení jak funguje (už jen to že běžné ventily mají jen 6 čísel a tenhle má 9 čísel na stupnici škrcení mě zaráží..
Nic na tom není,ten plastový šroubovací číselník když zašroubujete níže,tak bude menší průtok,protože hlavice při zavření ten kolíček zatlačí směrem do ventilu.Takže když hlavici otevřete,tím ,že je to hlouběji ve ventilu to otevře méně.Pokud chcete průtok zvětšit,vyšroubovávejte ven.Má to i logiku,když budete proti té rysce natáčet větší číslo,uzavírací sedlo bude výše a tudíž větší průtok.Ta čísla neřešte,může to být klidně mezi čísly,tím,že jich máte více,máte snadnější dělení pro přesnost nastavení.Momentálně si hraji podobně,předělával jsem na podzim topení a stále průtok v radiátorech není ůplně OK.Jenže reguluji ještě staré ventily a v druhé půlce baráku stejné co máte v dotazu,jen jinak vypadají,princip je stejný.
Děkuju za každou odpověď.
Teď u toho ventilu jsem, a je to divočina, ten plastový kotouček s číslama jde točit úplně dokola, o víc jak 360stupňů, na obě strany, vůbec nechápu jak se s tím dá něco rozumného nastavit, není žádný odpichový/referenční bod, můžu točit kam chci a kolikrát chci.
Bez návodu k tomuhle konkrétnímu kohoutu to nedám/nenastavím, žádná značka fakt nikde není!
Pokud tam není značka a ru rysku co vidím na fotu je kaz na odlitku.Tak bych otočil nejnižší číslo směrem k radiátoru na střed trubky ventilu a posečkal co se bude dít.Prostě zkoušet.
už jsem ti psal, udělej si fixou značku na mosazi a proti tomu pak šteluj nebo nebudeš vědět kde jsi. Proč to jde dokola je proto že tam není doraz a je to tak vymyšleno a je tam jen clonka, která zmenšuje průtok.
Na zpátečce jsou ty "ventýlky" s víčkem a pod ním šestihran, tak bych to zkusil uškrtit tam, jenom kdyby mi někdo potvrdil, že pokud zatočím šestihranem doprava (jako když zašroubovávám vrut) tak že tím škrtím?
Určitě budeš doprava škrtit, pochybuju, že by tam byl levotočivý závit.
Proč vymýšlíte vymyšlené,pokud tam nemáte závit u toho plastového dílu,tak otočte k menšímu číslu bude to konstruované tak,že natáčíte uvnitř hradítko,které ubírá na průtoku.Jednoduché a logické,dejte to jedničkou k rysce a za chvíli to poznáte na teplotě radiátoru a měl by i dole méně hřát než na velký průtok.Potom případně přidat ke dvojce,uvidíte kolik stačí ke sníženému výkonu tělesa který potřebujete.
Hmm, otočil jsem o jedno číslo k menšímu číslu a zdá se že to pomohlo žádaným směrem.
Nechám to nějakou dobu tak.
Asi se teda ta clonka natáčí pořád dokola.
Škoda, kdybych ten kohout/ventil měl vymontovaný v ruce, zřejmě by bylo vidět tu clonku jak přivírá až zase úplně otevře při postupném otáčení toho černého plastového dílu s čísly. (Funguje na to klíč 7, stranový i oříšek)
Děkuju za všechny odpovědi.
Tady je nákres....
To černé kolečko funguje jako druhá regulace a nastavuje se proto, aby od kotle byly stejné tlakové ztráty v potrubí ke každému radiátoru. Všechny radiátory by měli začít topit zhruba na stejno. Na další regulaci, dle teploty, je nutná termostatická hlavice. Pokud není správně nastavená druhá regulace, tlakové ztráty, pak se nejprve natopí radiátor nejblíže ke kotli a pak až ostatní. Pokud tam není hlavice, tak než začnou topit ostatní respektive nejvzdálenější, bude to dlouho trvat, jestli vůbec bude topit.
Když už to Karel Von vytáhnul, tak sděluji, že letos když se začlo znova topit, tak jsem tím spodním ventilem citlivě přiškrtil ten dotyčný radiátor (o míň jak čtvrt otáčky) a už to vyhovuje.