Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Drážkovačka do betonu + použitelnost starých krků v panelech

Dobrý den,

pokud bych chtěl do panelu udělat drážku cca 1cm hlubokou např. drážkovačkou HILTI DCH 150 mm - SL, kolik centimetrům, nebo metrů je možné udělat do panelu za hodinu? Nemám vůbec představu, jak rychle to pracuje v tak tvrdém materiálu. Samozřejmě záleží na tvrdosti betonu, ale stačí mi jen tak orientačně.
Půjčují k tomu i diamantové kotouče, opotřebení sada 2 kotoučů 300,- / 0,5 mm. Máte prosím někdo zkušenost, o kolik se cca opotřebí, jestli se pro jeden byt 3+1 v paneláku nevyplatí koupit své.

Plánuji novou elektroinstalaci a jen bych rád slyšel zkušenost, jestli se někomu podařilo použít pro protažení kabelů alespoň některé staré krky uvnitř panelů. Každý metr by byl dobrý.

Díky

U nás v panelákovém bytě elektrikáři taky moc do panelů nesekali. Buď využili spáry mezi panelama, které rozšířili, nebo podlahové lišty s dutinou pro kabely. Sekali jen pár kousků třeba na stropě pro lustr od spáry do středu místnosti, nebo kousky od země k zásuvkám. Kupodivu neměli ani drážkovačku, sekali to sbíječkou s nasazeným sekáčem.

Do panelů je zakázáno řezat nebo něco zasekávat nebo jakkoliv narušovat (s výjimkou nastřelení). Vznikne možnost lomu (asi jako když nařízneš sádroš a zlomíš). Nehledě na to, že po pár centimetrech odejde řezný kotouč. Panely jsou z extra pevného betonu. Pokud se ti nepodaří starým drátem protáhnout nový, je jediné řešení elektrikářské lišty.