Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Stojaci hodiny se zastavují

Velké stojací hodiny jsem ráno za rafičky přetočil o hodinu zpět a od té doby se cca po jedné hodině zastavují. Přitáhl jsem i závaží a rozkýval kyvadlo. Nic nepomohlo. Napadá vás něco?

Za rafičky? To je dost zvěrstvo. Asi jsi je rozbil. V lepším případě se minutová ručička posunula (bývá jen nalisovaná na té duté hřídelce) a drhne o hodinovou (jednou za hodinu a pět minut) nebo o ciferník (který není nikdy přesně kolmo, takže se o něj může saseknout vždycky po hodině v určité poloze).

Kyvadlové hodiny se zastaví kyvadlem , pustí se za hodinu a něco a pak se pomalým točením elkou rafičkou přesně dorovnají , nebo se za velkou ručičku opatrně a pomalu posouvají ,ale pouze VPŘED ! , musí se nechat odbít na půle a celé hodině , (případně i čtvrtě ) jinak se rozhodí bití a srovnání je již složitější. kukačky mají pouštěcí táhlo kukačky , ale většina ostatních hodin se musí opatřně zvednout závora v bicím kole .

Což bití neni problém, to se sešteluje lehce. Teda aspoň co znám, tak nějakou páčku na to mají.
Ručičky se dozadu zásandně neposouvají, právě se musí zastavit a po hodině opět spustit a nebo oběhnout 11 hodin.
Taky mohlo dojít ke zkřivení, hodiny bývají různě na rovnost citlivé, máme jedny, kde 1 milimetr (na stupnici skoro neni vidět) způsobí, že se zastavují. Ale u stojících by snad tenhle problém být nemusel. Ale kdo to nezná, ten neuvěří, jak snadno se hodiny třeba jen při natahování.