Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zavit v hliníku

Mám na jednom stroji součást z hliníku v kterém je závity M5. Závit není udělán klasicky, ale je v něm jakoby spirálka.
Při povolování šroubu se mi tato spirálka posunula, tak že přečnívá dělící rovinu.
Nevíte co je to za technologii a jestli to jde opravit?

Divný to je, ale dovedu si predstavit, proc je to tak zamerne - ta opravna sada spociva v tom, ze se tam rizne zavit o stejnem stoupani ale vetsim prurezu a do nej se vlozi dil, co vypada jako pruzina a tim vyrobi pozadovany zavit. No a protoze ta "pruzina" je ocel, tak verim, ze v hliniku to bude pevnejsi nez primo riznuty zavit.

https://www.alza.cz/auto/sada-na-opravu-zavitu-m5-30-ks-d7255963.htm?gclid=CjwKCAjwv-2pBhB-EiwAtsQZFKwOf_qjc7VJ7oE1X0jrG4xyffyY_EwPHdkNfvvYfy6tZWdAJJMPGBoCPc0QAvD_BwE&kampan=adwho_hobby-a-zahrada_pla_all_hobby-a-zahrada-css_cistime_c_9062897___409276959966_~89341521762~

Něco podobného se mi povedlo s mědí, byť vlastně omylem. Kdo používá klasivkou trafopájku, ví, že po čase se závit v mědi strhne. Řešením je zvětšování závitu, vzpomínám si, že ve škole jsme došli až k M7, větší se tam nevejde a musi se ty klacky zkrátit a závit vyříznout vedle. Tak i doma jsem časem dospěl k tomu, že původní závit M3 se na jedné straně strhnul. Tak jsem chtěl vyřezat M4, ale neměl jsem úplnou sadu závitníků (nějakým omylem obchod do sady dal ten poslední závitník levý, takže k ničemu), tak jsem zkusil jen jedničku a dvojku s tím, že se tam ten šroub silou dostane. Šroub se silou hezky zalomil (ale byl zašroubovaný skoro na konec, chyběl možná milimetr). Tak jsem vyvrtal do něj díru a vyřezal trojku závit, a konec začistil a funguje to dodnes, což bude nějakých 25 let (závit v oceli tolik nehrozí strhnutím). Kdy se nějaký rok poté tohle stalo i na druhém pahýlu, tak jsem se pokusil tenhle postup zopakovat, sadu závitníků jsem sice už měl kompletní, ale řezal jsem jen prvníma dvěma a pak jsem tam šrouboval šroub, který se tam zase krásně zalomil (a zase poté, co se zašrouboval skoro na konec). A tak to provozuju dosud. Opravdu nedokážu říct, kolik to je let, to s tím prvním odhaduju někam na konec minulého století, ten druhý bude nějaký rok poté, ale opravdu nevím jestli 2 nebo 5 nebo víc.

Někdy se to tak přímo navrhuje, protože závity do hliníku nejsou nic moc, hlavně když se mají častěji rozebírat nebo když jsou v nějaké ne úplně top slitině. Ta závitová vložka by mohla mít na dně příčný drátek (ohnutý konec té spirály) za který se dá zase zakroutit zpátky. Například nějakou kulatinkou se zářezem na konci nebo originálním nástrojem od výrobce těch vložek (ten vypadá úplně stejně).