Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Je izolacni vata ve sporaku nebezpecna ?

Dobry den. Mame sporak se sklokeramickou deskou a el. troubou a nedavno jsem si vsimnul, ze v te dolni prihradce pod troubou, kde skladujeme plechy jsou takove bile cucky vaty, coz predpokladam je izolace. Moje otazka zni, je-li tato izolace zdravi skodliva ? Plechy pred pouzitim oplachuji vodou, ale ta vata se droli a mam obavy aby to nebylo neco jako skelna vata.

Předpokládám, že sporák není starší 10 let. Dále by mě zajímalo odkud se to tam bere, když je všechno zaplechované. Trouba je většinou obalena nějakou izolační hmotou a ta hmota je překrytá nějakým "alobalem". Tak to bylo dříve ale zda se něco změnilo nevím. Nejlepší bude se ohnout a posvítit si tam baterkou. Určitě se nepoužívá skelná vata u těchto výrobků. V domácnosti se může narazit na azbest u výrobků vyrobených do poloviny 80 let, pak už bylo používání azbestu zakázané. Nejvíc azbestu je v ohnivzdorných skříních - trezorech vyráběných před výše uvedenou dobou. Tam jsou většinou 4 desky 1 cm silné v každé stěně, ale jelikož je to uzavřené v plechovém obalu tak nic nehrozí.