Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Nefunkční Zesilovací Obvod

Dobrý den.
Mám dotaz ohledně možné chyby na DPS. Mám elektronické piano Sencor, které nefunguje nebo spíš po zapnutí vždy spálí pojistku na vstupu. Po rozebrání jsem zjistil, že za to může DPS, kde je zesilovací prvek LM4731TA, 4 diody a několik kondenzátorů a odporů. Tato deska je napájena AC 16 V. Diody jsem proměřil a jsou OK. Kondenzátory jsou taky OK. Je tedy chyba někde v tom zesilovacím prvku a nebo, kde by mohla být možná příčina? Děkuji za podmětné odpovědi. Petr.

Řešení:

Podívej se na typické zapojení do datasheetu. Změř obě napájecí napětí IO. Prověřil bych oba kondenzátory 470uF v napájení a pak odpojil napájení IO. Pravděpodobně bude vadný. Prohlídni samozřejmě desku hodinářskou lupou, zda na ní není někde zkrat, zvlášť na výstupech IO.

Tak jsem vypájel kondenzátory na vstupním a výstupním napětí z IO a ukázalo se, že je spálenej 10nf na vstupu. V tom datasheetu je tam na pinu č. 2 kondenzátor 0,1 uF k zemi, ale na téhle desce bylo 10nF. Vyměněno a funguje. Děkuji moc.