Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaká pájka na konektor?

Zdravím, chtěl bych se zeptat, jakou pájku použít na připájení konektoru MR60? Původní konektory od controlleru k motoru na mé elektrokoloběžce se roztavily a tak je chci nahradit lepším konektorem.

Pokud seženeš, tak ještě starou dobrou Sn60Pb40 (tu spíše, viz poznámka níže) nebo Sn63Pb37. Nic lepšího a trvanlivějšího není.

Jinak pro pájení doporučuju použít kvalitní kabel s odpovídajícím AWG a opravdu pořádně propájet jak (nejprve) samotnou licnu, tak samotné piny konektoru, klidně na to vezmi tyčové pájedlo po pradědovi nebo přinejhorším trafačku - potřebuješ docela výkon, aby se to dokonale slinulo. Nezapomeň na kalafunu.

pozn.: poměr 63/37 je eutektická slitina, má nejnižší bod tání, proto raději 60/40, pokud ti tam tečou tak velké proudy, že se to předtím vypeklo.

Průšvihy jsou dva:
1) se to smí prodávat jen na ičo (pokud teda se něco nezměnilo), takže pro normálního kutila nedostupné
2) to, co je v obchodech bývá všechno možné, viděl jsem i Sn30Pb, nezkoušel jsem to kupovat (opravdu nestojím o 10 gramů Pb70Sn, naštěstí mám zásoby cínu z dob, kdy svět byl trochu normálnější), jestli by u pokladny zjišťovali ičo nebo jak to probíhá

Zase na takový silnoproud by vyšší podíl olova nemusel tolik vadit.

To nemluvim o cenách, co dřív stálo půl kila, to stojí dneska 5 deka.

Ještě taková drobnost, před pájením licny se mi osvědčilo namočit ji do roztoku kalafuny v lihu. Jinak záleží na tloušťce, 1,5 mm2 se ještě dá zvládnout trafopájkou, ale 2,5 a 4 to už je na kopyto a na 6 mm2 už skoro ani to 100W kopyto nestačí.