Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Je kondenzační plynový kotel účinnější než obyčejný i při teplotě vody nad 50 st.C?

Teta bydlí v nezateplené dvoubytovce. Každá rodina má starý, nekondenzační plynový kotel. Oba jsou stále funkční. Otopová voda je na obou kotlech minimálně 50 st. C., když hodně mrzne i 70 st. C. Jedna rodina teď bude vyměňovat kotel za kondenzační. Tvrdí, že jim se to vyplatí, počítají s vyšší účinností. Žiju v tom, že při teplotě vody 50 st. C. a více se zvýšená účinnost kondenzačního kotle neprojeví. Jak to je? Uvažujeme, jestli má kotel měnit i teta,a v tom případě jestli kondenzační nebo nekondenzační.

Rozhodujúca nie je je teplota v kotli, ale teplota vratnej vody. Väčšina kondenzačných kotlov funguje pri teplote vratnej vody do 55 °C. Čím je teplota (vratnej vody), nižšia, tým para lepšie kondenzuje. Zmeraj si niekoľko hodnôt teploty vstupnej a výstupnej vody v závislosti na vonkajšej teplote pri ustálenom stave kúrenia. Urob si graf a potom sa už budeš vedieť lepšie rozhodnúť. Pomôžu ti aj stránky hydrometeorologického ústavu, kde si môžeš zistiť priemerné teploty počas roka pre tvoju lokalitu. Osobne predpokladám, že sa kondenzačný kotol vyplatí. Aj keby v najväčších mrazoch možno mal mať účinnosť len ako normálny kotol. Vykurovacie obdobie však nie sú len najväčšie mrazy, tie trvajú len pár dní v roku.

50° je hraničních. Pokud se však musí topit až na 70°, tak ztráty budovy budou zřejmě enormní a do kondenzačního režimu kotel asi nedosáhne.
Podle mě se úspora moc neprojeví.
Já třeba udržuju teplotu vody na max. 45° (největší mrazy) a běžně 40°. Kotel jede téměř neustále, ale teplotu v domě udrží na 22-23°. Úspora proti poslednímu roku se starým kotlem byla cca 30% objemu plynu.