Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak velký tlak vydrží 50 l barel? - použití na zahradní sprchu

Ahojte,
chtěl bych používat klasický 50 l barel na vodu jako na zahradní sprchu, večer napustit a přes den sluníčko nahřeje a pak se s tím sprchovat. Problém je, že barel nemůže být výš než sprcha, tudíž nemůžu to udělat samospádem.
Chtěl bych ho tedy pohánět čerpadlem, kdy navrtám dole dvě díry na rychlospojky a jedním budu napouštět přes kalové čerpadlo ze studny, či z vodovodu a druhou odvádět vodu přes PVC trubku z horní části barelu do sprchy (alá bojler).
Kolik atmofér vydrží ten barel? Resp. můžu to nějak zabezpečit např. pojistným ventilem? Nebo snížit průtok vody do barelu?

Moc díky

Pokud potřebuješ tlakovou nádobu, tak si sežeň propan butanovou bombu na 30 kg. Myslím, že se dá sehnat nějaká starší a levně. Bez problémů vydrží ten tvůj tlak je podlouhlá a pokud ji natřeš černě tak splní tvé požadavky.

Jestli jde o běžný potravinářský širokohrdlý barel, tak ten podle katalogu váží 2.45 kg, má průměr 355 mm a výšku 700 mm a je vyrobený z HDPE. Orientačním výpočtem z toho vychází tloušťka stěny 3 mm. HDPE má pevnost 24 MPa (beru z katalogového listu granulátu který se mi zrovna válí na stole, ale nemělo by se to moc lišit od toho sudu). Teď to vydělím poměrem poloměru a tloušťky stěny (177.5/3=59) a vychází mi 24 MPa / 59 = 0.4 MPa = 4 bary = 40 metrů vodního sloupce. Při tomhle tlaku sud podélně praskne. Tou dobou už bude jistě hodně vyboulené dno a možná se ještě dřív vytrhne víko, ale to neumím vypočítat při jakém tlaku.

Velké díky, o výpočtu se mi ani nesnilo :D , ano, je to klasika,
tak to by mohlo vydržet i z vodovodu ne? Nicméně kalové čerpadlo má výtlak 10 metrů a ono už je to asi o 5 metrů výš, takže to bude v pohodě.
Nešlo by případně ten přetlak ve vodovodu redukovat přivřením kohoutku?