Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Elektronická zátěž- měření kabelů

Dobrý den. Mám elektronickou zátěž- viz.foto (regulace potenciometry). Je to moje první měření s ní a chtěl jsem se zeptat- měřím tu usb kabely- zapojené do usb nabíječky, která dává 5V/2A a když měřím usb kabely, některé- ty kvalitnější při 5V prochází 2A a při měření těch nekvalitních při otáčení potenciometru proudu jde vytočit až na 2A ale napětí hodně spadne. Když vytáčím proud jen do té míry, aby napětí 5V neklesalo, tak třeba skončím u nějakého kabelu už na 0,5 A, pak napětí padá.. Znamená to, že kabelem umí projít jen 0,5A?

Pokud má kabel jenom ohmický odpor, musí napětí klesat lineárně s proudem. Abys vyloučil vnitřní odpor zdroje, musíš měřit také napětí na vstupu kabelu. Ono by ostatně stačilo měřit odpor kabelu, ten ale bude velmi malý a nejspíš nejsi na takové měření zařízen.

chce to začít zdrojem normálního napětí kolem 5.0V, zatížitelnost cca 2A. dovolený pokles napětí na kabelu bych dal max. 0.2V
1) určit kabely, které jsou schopné napájet různé hodiny, meteostanice apod, na to by měl bohatě stačit proud 0.5A. ty s větším poklesem napětí vyhodíš.
2) pak zvedneš zátěž na 2A. ty co projdou, označíš na konektoru centrofixem, třeba červeně. ty půlampérové třeba modře.