Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem teplo do patra

Zdravím,

mám chatu a řeším jak dopravit teplo do patra, kde je jen ložnice. V přízemí mám kachlový sporák na dřevo, který je super, jen se hůře reguluje - to znamená v zimě přebytek tepla v kuchyni. V ložnici v patře mám sice elektrický přímotop (kámen), ale chtěl bych dostat teplý vzduch ze kuchyně do patra ložnice abych ho zužitkoval jinak, než pouštět ven z okna. Napadlo mne, že bych mohl do stropu nad sporákem (vše je dřevo) vyvrtat díru/y a použít plastovou trubku (popřípadě i ventilator) a tím bych posilal teplo do patra.
Máte nějaké nápady, rady popř. zkušenosti jak to vyřešit? Pokud je to úplná blbost, prosím o náhradní řešení.

díky za rady

Baťa dělal ve svých domcích na kamny větší otvor překrytý mřížkou a tak vytápěl horní místnost. Regulace tepla je pouze zakrytím otvoru. Pokud to budeš dělat pomocí ventilátoru tak budeš vířit prach.:-)

Dobrý den! Není to úplná blbost, ale naopak dobrý nápad a vhodné řešení, když kachlový sporák není vybaven na nějaký sofistikovanější způsob předání tepla do jiného prostoru /teplovzdušný nebo vodní výměník/.
Jen dvě rady ze zkušeností s podobným řešením na chalupě, kdy teplo "neposílám" o patro výš, ale do sousední místnosti.
- nezapomeňte, že teplý vzduch v patře se po ochlazení musí zase vracet dolů, do místnosti se sporákem. Pokud ty místnosti nejsou přímo propojeny /např. schodištěm/ tak to nejlépe zařídíte stejně velkým průduchem v protilehlém rohu horní místnosti.
- nad kamny / sporákem/ není od věci pro lepší zachytávání a odvádění teplého vzduchu osadit plechový lapač /na způsob digestoře/, vzhledově uzpůsobený interiéru chaty.
Tato řešení nejsou až tak z "mé hlavy", jen jsem na své podmínky využil a uplatnil poznatky z různých knih a časopisů s problematikou chalupaření a pod. To bylo v době kdy to byl jediný možný zdroj informací a rad. Internet byl tehdy ještě neznámý pojem, nebo nástroj imperialistů.

Dobrý den!
Pokud prostup teplého vzduchu do patra chaty nebude řešen jednoduše prostými otvory je další možnost - nasazení "vzduchotechniky" /ventilátory, potrubí, filtry, výdechy, směšovače a t.d. V "sortimentu" dílů pro tyto rozvody vzduchu jsou pak k mání i různé tlumiče zvuku. Ale to již je o něčem jiném.