Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jednoduchá pružina – jak vyrobit????

Dobrý den
Dobří lidé, neporadil by mi nějaký hodný člověk, jak bych si vyrobil jednoduchou pružinu???
Jedná se o dva typy pružin. Uvedu jen tu z tlustšího drátu cca1,7mm, ale potřeboval bych o trochu houževnatější. Můj skoro soused se tím živí a už v paleolitu mi jich spousty vyrobil. To šlo ale o pružiny dlouhé a „přené“ do plniček cigaret. Živí se tím a má na to stroj, který mi však nechtěl nikdy ukázat. Už tenkrát říkal, že jen za seřízení stroje si účtuje 800 kč. Dnes už by to bylo asi mnohokráte více.

Jenže já nyní potřěbuji jen pružinu , kde je drát cca 1,7 až 1,9mm tloušťky, cca 50mm rovný, pak 3 otáčky dokola cca 13,8mm (nemusí to tentokrát být přesný průměr, ale ty tři závity by měly k sobě co nejvíce přiléhat) a zase na druhé straně 50mm rovný, který si již natvaruji ve svěráku - vyzkoušeno
Tu slabší popisovat nebudu, snad si to odvodím.
Vím, že se pružinový drát dá koupit a zároveň mám perfektně vybavenou dílnu, vyjma soustruhu a stroje na výrobu pružin.
Poradil by mi prosím někdo???? Nejlépe i s tím, kde drát koupit a jak zvolit jeho houževnatost.
Tolik moc děkuj za jakou koli radu.
Michal – invalidní důchodce Uhříněves

I invalidní důchodce by mohl vědět, že se na konci otázky píše jeden otazník. (host)

Pružiny se dobře dělají na soustruhu, jen se musí opatrně protože pružinový drát udělá smyčku a utrhne ruku jako nic a pak když se rozmotá tak ještě vyšvihne oko. Bez soustruhu to ale také jde. Vezme se kulatina menšího průměru než vnitřní průměr pružiny (ten průměr se nedá rozumně vypočítat, musí se zkoušet), na jednom konci se do ní pilkou udělá zářez (jako pro šroubovák ale hlubší) do kterého se zaklesne drát a na druhém konci se dvakrát ohne až vznikne klika kterou se tím dá otáčet. Pak se dá do zářezu jeden konec drátu, kulatina se chytí do svěráku mezi dvě měkká prkénka a kličkou se navíjí pružina. Samozřejmě se dá vymyslet spousta variant, tohle je od starých zámečníků :-)

Ten stroj na pružiny třeba zde: https://www.youtube.com/shorts/y2EHhJcdx90