Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno hliník 6063 pevnosť materiálu

Nazdar, vyzná sa niekto v materiáloch? Našiel som možnosť nakúpiť rozmer aký potrebujem a je to podľa popisu hliník 6063 - https://www.aliexpress.com/item/1005005178140616.html viem že je bizarné kupovať toto z ali ale v meste to nikde v danom rozmere aký potrebujem nemajú a nenašiel som spomedzi slovenských obchodov. Potrebujem vnútorný priemer 22mm a dĺžku 20-40cm. Zároveň potrebujem aby nebolo možné rúrku ohnúť bežnou silou rukami. Trocha som o tom niečo načítal a ak dobre rozumiem tak 6063 je menej odolný ako 6061? Ten poznám z popisu bicyklových rámov čiže ten je určite pevný a odolný ale čo ten 6063? Ak bude rúrka s hrúbkou steny 3mm tak bude to stačiť? Chcem to ako násadu na zväčšenie páky pri doťahovaní kľúčom. Mám špeciálny kľúč ktorý má okrúhlu rukoväť s priemerom 22mm a chcem teda na mieru spraviť násadu ktorá uľahčí prácu.

Budem sa snažiť kúpiť minimálne 2mm, ak bude možnosť 3mm tak myslím ešte lepšie. Skúsim zajtra obehať okolité železiarstva a obchody kde majú stavebniny ale tuším že nebudú mať presne taký rozmer aký potrebujem. Prešiel som to čo našiel vyhľadávač a z nášho trhu som našiel najbližšie vnútorný priemer 23mm a hrúbka steny 2mm. Možno to nakoniec skončí bizarným nákupom z aliexpressu pretože teraz som tam našiel: https://www.aliexpress.com/item/4001132891451.html a majú presne na milimeter čo potrebujem za pomerne akceptovateľnú cenu vzhľadom na požiadavku presného rozmeru. V tomto prípade 28x3mm v dĺžke 200mm čiže s hrúbkou steny 3mm mám presne vnútorný priemer 22mm.

Aha, já to nedočet celý. Normálně si objednej u jakéhokoliv dodavatele oceli bezešvou, za studena taženou trubku. To je to nejpevnější co se dá bez zvláštního úsilí sehnat. Spousta dodavatelů dělí materiál na míru a nemá problém poslat třeba těch 200 mm, jen si připlatíš něco málo za řez.

6063 a 6061 jsou slitiny se střední pevností. Jsou hlavně výborně svařitelné a jsou určené pro tváření za tepla. Určitě bych je na tohle nepoužil a z Aliexpressu už vůbec ne, protože to bude nějaký polotovar v polotvrdém stavu T4 nebo něco podobného, jenže aby to mělo aspoň tu střední pevnost tak potřebuješ stav T6 (po tepelném vytvrzení). Z toho, že se vůbec ptáš, usuzuji, že nemáš pec pro vytvrzování hliníkových slitin :-) takže to pro tvůj účel není vhodné.