Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výměna oběhového čerpadla

Dobrý den, mám doma ústřední topení s kotlem na tuha paliva a odešlo mi doma oběhové čerpadlo Wilo star RS 25/4 130cm 6/4 a přemýšlím, že jej nahradím elektronickým oběhovým čerpadlem Grundfos ALPHA1 L 25-40 130 mm nebo levnějším BETA 25-60 / 130 Auto, kdy nevím, zda u druhého uvedené je v parametrem vyšší dopravní výška a zda by to nemohlo dělat něco nežádoucího. Dále mám ještě jeden dotaz a ten je, že u starého čerpadla jsem měl stupňový spínač, kdy jse mi to zaplo, až třeba po ohřátí kotle na 30°C, což dle mého mělo laického názoru bylo dobré, že došlo k rychlejšímu ohřátí radiátorů.....jiná výhoda mě nenapadá. Otázka je zda mám tento spínač v zapojení zachovat nebo na netřeba brát zřetel, jelikož si myslím, že u těchto čerpadel nelze nijak nastavit teplotní sepnutí. A ještě jeden dotaz, kdy k čerpadlu Grundfos ALPHA1 L 25-40 je možné dokoupit signální kabel PWM, což netuším k čemu to je. A teda ještě jeden dotaz, už poslední, nebo koupit čerpadlo s nastavením konstantního tlaku, třeba Wilo Para 25/6 SC - 130 - 6/4?A nebo se na všechny elektronické vyprdnout a koupit staré klasické čerpadlo?Moc děkuji za odborné názory a snad ten dotaz lze pochopit i když je to napsáno trochu kostrbatě.

Předmět Autor Datum
tak to už jste dva komu to odešlo a to samý, tak bych čerpal od prvního tazatele...
paul 17.05.2023 11:24
paul
No, ale tam na své otázky odpověď nenacházím.
Karaimm 17.05.2023 11:38
Karaimm
Uživatel naráží na můj dotaz - také mě odešlo čerpadlo pro změnu pro kotel Geminox WILO RSL 15/5 KU…
kpz3 17.05.2023 11:54
kpz3
Tak kdyby tato rada pomohla, bylo by to fajn...
paul 17.05.2023 12:48
paul
Tohle řeším dvakrát do roka, taky jako laik a nemyslím, že by bylo moc profíků kteří přesně vědí jak… poslední
umfa 17.05.2023 22:24
umfa

Uživatel naráží na můj dotaz - také mě odešlo čerpadlo pro změnu pro kotel Geminox WILO RSL 15/5 KU C
Při náhradě se podívej hlavně na velikost čerpadla zda se ti vejde do kotle - ne jen rozteč čerpadla.
Moje poznatky- žádný dodavatel čerpadel mi neporadil s náhradou (původní se už nedělá sehnat pouze elektronické) Je to zdůvodu, že uvedené čerpadlo se vyrábí pouze pro Geminox tzv OEM.
Zavolal jsem nakonec servisákovi, který někde vyhrabal motor z jiného čermpadla který pasoval na moje čerpadlo. Přivezl i elektronické čerpadlo, které je jako náhrada, ale dle sdělení se nedá připojit na přímo musí se ovládání udělat přez relátka.
Tak přeju štěstí ve vyhledávání náhrady;-)

Tohle řeším dvakrát do roka, taky jako laik a nemyslím, že by bylo moc profíků kteří přesně vědí jaké by ta náhrada měla mít parametry (aspoň to nikdy nevěděli a tápali stejně jako já). Takže tam dám jakékoliv čerpadlo které se vejde rozměrově a má cca stejný maximální příkon. Jediné na co je potřeba si dát pozor je, jestli je na topení nebo na vratku TUV, jednomu se u nás bůhvíproč říká oběhové a druhému cirkulační :-) Zatím mi to vždycky fungovalo, tak asi všechny ty pokročilé elektroniky a vestavěné automatiky budou jen marketingový blábol který se vyplatí pustit druhým uchem ven.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru