Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem led žárovka do patice GU5.3 je ne AC nebo DC proud?

Dobrý den, po delší době sháním žárovku do patice GU5.3 (bodovka na 12v). Všude už mají jen ledky což mi nevadí, problém je že nevím zda jsou na střídavý nebo na stejnosměrný proud, já mám trafo na střídavý proud. Ptal jsem se tří elektrikářů a co kus to názor, jeden tvrdí, že jsou všechny na stejnosměrný. Další, že když má málo W tak střídavý a když více W tak stejnosměrný. A ten třetí řekl, že je v popisu žárovky uvedeno AC nebo DC, to jsem ale nikde neviděl. Nevíte někdo jak to tedy je? Děkuji

Tak tedy, ten údaj AC nebo DC tam je, ale v ešopech to mají na háku a v popisu to neuvádí, našel jsem to jen u jedné žárovky a to jen proto, že tam vyfotily i krabičku a na té to uvedeno je 12v AC.
Ještě by mě zajímalo jaký je rozdíl mezi běžnou a průmyslovou žárovkou, u průmyslové uvádí, že je nevhodná pro domácnost, proč?

je to len svojpomocná ochrana predajcu,podla nariadenia Europskej únie ES 244/2009 je zakázané používať v domácnostiach žiarovky s wolframovým vláknom kvôli vysokej spotrebe,takže to je dôvod,prečo tam predajca uvádza upozornenie,že žiarovka nieje vhodná na použitie v domácnosti

žádný oni by je zakázali i v průmyslu , ale to nemohou, protože světla co blikají , i když neviditelně , způsobují na strojích jako soustruh, fréza, tam kde něco rotuje , tzv. stoboskopický jev, kdy se může zdát , že rotující část se jeví že je v klidu a to je nebezpečné, takže pro průmysl žárovky musí být, jelikož mají setrvačnost a to blikání je vykompenzováno. Bezpečnost práce to nedovolí vyřadit.

ježuro! jak víš z bezpečnostních školení, stroboskopický efekt tě zajímá u relativně rychle se točících vrtulí, nebo pro změnu u obrobků které by mohly něco navinout.
1) na montážním pásu se nic takového nepoužívá, 2) i osvětlení je tam relativně vysoko a do toho tak míchají další zdroje osvětlení / z jiných úhlů, čili to je zcela jiný případ.

leda na okamžik, protože ten krám má proměnné otáčky.
držíš ho v ruce, cítíš ty otáčky, úmyslně ho spouštíš = čekáš že se točí.
takže nejsi chováním překvapen, nezaskočí tě.

aby tě zdánlivé stání zmátlo, potřebuješ k tomu přímé "poblikávající" světlo v rychlém rytmu třeba 50hz, což na montáži nemáš - buď kvůli osvětlení z více zdrojů, nebo ještě lépe ten tip s více fázemi.

vy hyfysti patříte mezi opovrhovanou skupinu elektro analfabetů. takže z vašeho oboru: gramofony mají po obvodu talíře rysky pro stroboskop, který úmyslně tohoto jevu využívá.
ale kdybys spoléhal jen na montážní osvětlení kdesi shora od stropu, efekt je kvůli rozptýlenému světlu jen nezřetelný. proto se používá přímé přisvětlení zdrojem střídavě blikajícího světla.

jeden tvrdí, že jsou všechny na stejnosměrný

to byly první 12v ledky - tím pádem potřebovaly ss zdroj a nebyly použitelné jako náhrada původních žárovek, napájených ze st trafa.
jenže na plošák stačí osadit usměrňovač a už to lze připojit i na st napětí. teď ještě najít správný popis i na krabičce.

Z logiky věci: pokud nejsou vývody nijak klíčované proti nesprávnému zastrčení, nemůže to být jen na SS napětí. Takže jsou primárně na střídavé a umí samozřejmě i stejnosměrné a protože je to jedno, tak to výrobce často ani neuvádí...

Dnes jsem šel do chytrartu, protože tu nic jiného nemáme. Chyt jsem prodavače a říkám že chci žárovku MR16, prý co to je, říkám bodovka na 12v, jo to jsou ty dvě jehly že jo, říkám jo, tak ty máme tady a jakou chcete svítivost, říkám to nechte zatím stranou, řekněte mi které jsou na střídavý proud a prodavač byl v pr... vůbec nevěděl co po něm chci. Musel jsem žárovku sám ohledat a na krabičce bylo bohužel DC. Chytrart opět nezklamal, předtím jsem chtěl vědět zda u vybraného telefonu je v balení i nabíječka, dopadl jsem úplně stejně, nevím na co tam ty lidi maj a ještě si říkaj chytrarti, bohužel tu jiný krám není.

Tu krabičku jsi nevyfotil že? Každopádně je možné, že potisk krabičky dělal nějakej zmatkař a mělo tam být AC/DC
Například zde na jejich webu je uvedeno:

Žárovka se zapojuje do patice GU5.3. Ta se používá nejčastěji u bodových svítidel a pracuje na napětí 12 ~ 24 V AC/DC, k jejich používání je proto nutný transformátor, který usměrňuje napětí z 230 na 12 V.

Tu podivnou formulaci ve druhé větě, svědčící o neznalosti elektrotechniky a její terminologie, ani nebudu komentovat...
IMHO stále trvám na tom, že žárovka pouze na DC bez klíčování je nesmysl... To by jako při nesprávném zapojení v tom lepším případě jenom nesvítila?

Původní reflektorové 12V žárovky byly halogenové a zpravidla napájené trafem a AC proudem.
LED žárovky určené jako náhrada halogenových mají stejnou patici a musí splňovat podmínky přímé náhrady, tedy funkce na AC napájení. Z toho důvodu mají na vstupu všechny usměrňovač.
Je ale možné je provozovat i na DC napájení a nezáleží na polaritě. Usměrňovač to přizpůsobí.
Jak správně napsal JoDik, nemůžou být jen na DC, nemají klíčovanou patici.