Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Triakový regulátor

Dobrej,
mám triakový regulátor Tipa.
https://www.tipa.eu/cz/stavebnice-tipa-pt019-triakovy-regulator-vykonu-230v-10a/d-84580/

Otázka je, zda při napájení 230V zregulovaných na 180V při snížení napětí na 200V bude na výstupu těch 180V nebo o těch 30V méně. Případně potřebuju regulovat čerpadlo s rozběhovým kondenzátorem, ale pokuď možno řízení skluzem, nikoli frekvencí či PWM. Podmínkou je stejné výstupní napětí při změně vstupního.

Jaký je důvod regulovat motor s kotvou nakrátko s roz. kondenzátorem pomocí skluzu?
To proto, že asynchronní motor běžící ve větším skluzu, než je jeho normální pracovní, a- synchronní otáčky, běží mimo jakékoliv definované parametry.
Dodávanou energii mění spíš na teplo, než na užitečný výkon. Má velmi malý ktoutící moment a otáčky extrémně žávislé i na jen malou změnu zátěže.
Navíc, při pokusu regulovat fázově (triak), nebo PWM, je místo sinusovky různě pulsující proud, a chod motoru s rozb. kondenzátorem se nedá definovat už vůbec. Očekával bych spálení motoru jako nejspíš pravděpodobný děj.
Otáčky asynchronních motorů regulovat jednoduše nelze.
Možností je jen a ještě v omezeném rozsahu regulace frekvenčním měničem.

No, přesvědč se sám. Motor bez zátěže bude snad na regulaci reagovat. Se zátěží už tak ne.
Otáčky budou nestabilní a celkově to bude naprd.
Jaký je důvod snížení výkonu? U čerpadla snížit množství vody?
Pokud ano a jedná se o odstředivé čerpadlo (ne však malyš a podobně), je snažší přiškrtit výtok třeba tryskou, nebo přivřeným ventilem. Čerpadlo se tím nepřetíží, ale naopak.
Motor se odlehčí a bude méně brát. Fakt:-).
Malyš nejde regulovat změnou frekvence, protože je naladěn na 50Hz do rezonance.
Běžný motor by na 60Hz běžet měl, na vyšších otáčkách. Pokud ale z měniče leze místo sinusovky obdélník a navíc je to motor s kondenzátorem, dobře to nefunguje.
Všechno chce svoje, na co to bylo vymyšleno. Mimo podmínky to funguje blbě, nebo vůbec.

Co se týče měniče, tak čistý sinus. Jenže teorie je jiná než praxe. Důvod je zamezit setrvačnosti velkého ltaku při vypnutí. Tohle řešit nechci, to už je vyřešený. To by sme se dostali ještě k velikosti expanzní náboby, a pod.:-) Takže jednoduše provézt to na co jsem se ptal. Napadla mě i dvojitá konverze, stabilizátor, nějaké trafo pro LED a DC to AC měnič. Tohle by fungovalo určitě, ale je to nákladný.