Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Stolní pila zap/vyp

Dobrý den, ahoj

Mám stolní pilu https://www.mall.cz/stolni-okruzni-pily/scheppach-stolova-pila-hs-100-s-special-edition?gclid=Cj0KCQjwi46iBhDyARIsAE3nVrZVP_xaEQS75D7-Q7TaC_rBqrYrqy1E70SoRsKXFDx8_Od_3iZP50IaAun3EALw_wcB

Asi 2 roky, ale poslední dobou mám problém se zapínáním, když zmacknu (a držím) zelený čudlík tak pila jede, když ten čudlík pustím, pila přestane točit.

Vite někdo co s tím?

Díky za rady

Proč by to mělo být nebezpečné? Prsty si můžeš ufiknout i kdyby tam byl originální spínač. Samozřejmě to musí být namontované správně včetně uzemnění, bez toho bych měl taky obavy.
Daleko horší je, když se ti rozpadne "řezný kotouč". Mně se to kdysi stalo na půjčené cirkulárce a nebýt tam taková železná vzpěra, tak by mně ten kotouč pěkně fiknul přes nohu. Normálně se za chodu rozpadnul na dvě části. A nebylo to surové dřevo, jen z části. Cítil jsem, že se to hodně zahřívá, dával jsem si po dvaceti minutách řezání pauzu, ale už byl asi načatý. Až potom jsem se dozvěděl, že ta pila je stará cca 20 let a kotouč stále původní, jen nabroušený. Teprve až od té doby mám
k pilám obrovský respekt. Jednoznačně to byla ale moje chyba, že jsem to nezkontroloval a jsem poučený.

Při správném připojení po elektrické stránce / jednduchý vypínač/ je nebezpečnost dána tím, že po event. výpadku proudu, či po odpojení kabelu ze zásuvky se po znuvuzapojení může stroj nekontrolovatelně rozběhnout. Byly popsány případy těžkých úrazů vzniklých za situace, kdy je stroj vypínán jen obyč. vypínačem.

Jo, vím jak to myslíš. Podle mně ale nikdo soudný nebo svéprávný nenechá na pile zapnutný vypínač a odpojí pilu od elektřiny když odchází z jejího dohledu.
Bohužel se to občas stává a takoví lidé asi chtějí soutěžit o Darwinovu cenu :-) Je to na každém, jak si to zařídí. Zvídavě děti taky dokáží pěkně zvednout tlak...

V tom vypínači je zapasované malé relátko.
Je to kvůli tomu, že když vypadne proud, tak při normálním vypínači se při naskočení proudu pila roztočí a někoho může zranit. Relátko odskočí a pila se nezapne.

Dobrý den!
Malé doplnění. Ve většině těchto orig. jednoduchých bezpečnostních spínačů "to relátko" nespíná "elektricky", sepne čistě mechanicky, zeleným tlačítkem. Poté cívka "elektricky" podrží spínač v sepnutém stavu. Cívka bývá u jednofázových spínačů zapojená mezi sepnutou fázi a nulu, u třífázových strojů mezi dvě sepnuté fáze. Takže problém může být ve vinutí cívky nebo přívodech k ní, může být zapojena přes další kontakt, nebo mechanický, kdy nečistoty odtlačují kontakty větší silou, než cívka "udrží".