Najprv si zisti koľko kWh budeš potrebovať na vyhriatie dodávky v priebehu jedného chladného dňa. Napr. tak, že dodávku budeš vykurovať elektrickým radiátorom napájaným zo siete cez elektromer na teplotu, ktorá sa bude meniť podľa tvojich požiadaviek (nie celý deň budeš potrebovať rovnakú teplotu a v niektorých hodinách bude kúrenie vypnuté). Zrejme zistíš, že bežná autobatéria s vysokou kapacitou (povedzme 120Ah/12V) ti ani zďaleka nebude stačiť. Využiteľná kapacita takejto batérie sa pohybuje okolo 1 kWh (teoretická je 1,440kWh). Takúto batériu môžeš zaťažovať max. výkonom cca 250W, inak by bola preťažená a rýchle by sa opotrebovávala. Vydrží dodávať prúd cca 5 hodín. Takže na 500W dve takéto batérie, na 750W radiátor tri. Ak budeš potrebovať kúrenie na 10h, tak sa ti zdvojnásobí aj počet batérií...a zrejme prídeš k názoru, že dobrý kožuch a lyžiarske rukavice sú lepším riešením. Ak by si namiesto radiátora použil inverznú klímu, mohol by si ušetriť na kapacite batérií cca 70%. Do týchto kapacitných odhadov nemusíš zahrňovať odber chladničky, pretože tá ti vloženú energiu na chladenie v konečnom dôsledku vráti v podobe tepla.
Ty sa ale pýtaš na solárny panel (že by si mal batériu a systém vykurovania už vyriešený?). Ten musíš mať navrhnutý tak, aby po dobu denného svetla dokázal nabiť batérie na plnú kapacitu. A tento výkon musíš vynásobiť aspoň dvomi, aby si mal energiu aj počas zamračených dní. A musíš počítať s tým, že v silne zamračené dni ti systém nebude stačiť. A nepočítaj s tým, že takýto výkonný panel ti vojde na strechu auta.
Po prečítaní môjho príspevku si už pravdepodobne usúdil, že vybaviť dodávku nezávislým benzínovým (alebo naftovým) kúrením rieši tvoj problém oveľa lacnejšie a oveľa lepšie. Samotnú chladničku ti bežná autobatéria utiahne (aj keď lepšia - trvanlivejšia - by bola trakčná batéria). Môžeš ju dobíjať z alternátora (pokiaľ s tou dodávkou aj jazdíš). Ak nejazdíš, tak cca 500W solárny panel na streche by mohol stačiť - snáď by tam tých niekoľko štvorcových metrov panela vošlo...