Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaký olej používat???? Řepkový nebo Slunečnicový???

Dobrý den
Poraďte mi prosím jen stručně.
Každý den řežu mnoho závitů, posouvám vrtačku po stojanu, mažu veškerý obráběný materiál a a i šroby, kterými to šteluji. (pozn.: veškeré imbusové šrouby jsem nahradil křídlovými – protože to ve stojanu potřebuji neustále posunovat a i měnit vrtačky). Zatím vše mažu převoďákem, ale už ho nemám, zato mám spousty olejů na vaření.
Jaký tedy nalejt trychtýřem do olejníček????
Řepkový nebo slunečnicový????
Moc díky
Michal

Do olejničky bych je nedával .Dovolím si jako technik a strojař připomenout,že rostlinné oleje vysychají a lepí .Požívám je například v přírodě ,na mazání pil a podobné,ale před uložením propláchnu klasickým olejem ,třeba M6A.nebo PP..

Myslím, že je to jedno, ale není to ideální ani v jednom případě. Připomíná mně to, když někdo používá stolní oleje jako mazací olej lišty do motorové pily. Když to tak ale chceš dělat, nevidím rozdíl. Možná jen v tom, že slunečnicový olej je na smažení podle mě lepší, tak ten bych si nechal :-)

Za mě mazat očka nebo závitníky tak ano .Ale je vždy žádoucí nástroje občas očistit.Lihem,tech. benzínem nebo ofukem.Mazání šroubů třecích částí strojů je špatně.Časem se vytvoří vrstva která je dost obtížně odstranitelná.A už jenom je na obtíž.

Co se týká rozdílu řepkový - slunečnicový, tak je to podle mne jedno. Ale počítej s tím, že se vše zalepí, pokud to vždy nakonec pořádně nevymeješ benzinem, nitroředidlem (acetonem), nebo třeba i naftou. I v motorové pile jsem je přestal používat (slunečnicový - levný a chtěl jsem být "ekologický" :-D), neboť i když jsem ji pak propláchl motorákem, tak se mi stalo, že se mi stejně nakonec zalepilo čerpadlo a odešlo. ;-)

S trochou štěstí se ten olej na vaření z toho ložiska vycmrndal dřív než tam zatuhnul, jinak by se ti to už točit přestalo.

Oleje na vaření časem tuhnou, to je prostě fakt a tak jsou na mazání jakýchkoli nástrojů zcela nevhodné.