Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Spálit napuštěné trámy

Ahoj,

mám takový dotaz, jenž nedokážu položit úplně přesně, přesto by mi moc pomohlo, kdyby nějaký znalec mi k tomu dal nezávazné doporučení.

Chystám se letos komplet předělat střechu chalupy, teda krytinu i krovy.

Staré dřevěné krovy, které půjdou pryč, jsou sto let staré a už jsou dost sežrané červotočem. Táta je asi před 25 lety natřel nějakou chemií proti těm červotočům, aby to nežrali. No a nedokáže už říct, co za chemii to bylo, jenom, že to je nějaké šílené svinstvo. A teda ať určitě ty krovy nechám odvést na skládku.

Jenže dva lidé nezávisle na sobě mi řekli, že je to blbost, že ty chemické přípravky, které se na to používají jsou do 10-15 let pryč, že se to odpaří a dávno už to v sobě nic nemá. Mně by se palivové dřevo dost hodilo, topím na chalupě v Petrách uhlím a z takové střechy bych to měl na 2 -3 roky určitě.

Co byste si o tom mysleli? Vyhodit nebo to začít pálit na ten otop do kamen? (Kamna jsou uzavřená, jak říkám Petry, takže by to stejně do místnosti moc jít nemělo, ikdyby tam něco bylo.)

Napouštěl to "pentalidolem". U pálení je největší problém u starých telegrafních sloupů a železničních pražců. Tak se to napouštělo roztokem který obsahoval kyanidy. Jinak santusáci ten pentalidol čichali, takže už se vypařil.:-)

Já bych se s tím netrápil.není nic lepšího pokud si nejste jistý pár polínek nechat shořet v Petrách a očichat komín a hned budete vědět na čem jste.Za mě bych se o tom moc nešířil.Vždy se najde nějaký ten eko šťoura který udělá ze věeho problém.

Vyměňoval jsem střešní latě z roku 1938 a na řezu bylo patrné napuštění. V kamnech to blbě hořelo a prskalo. Samozřejmě nevím, čím to bylo napuštěné, ale bylo to tam i po 80 letech. V kamnech žádná vysoká teplota není, ale pokud mají tah, nebál bych se toho. Rozhodně bych to nepálil v otevřeném krbu.

Kde není žalobce, není soudce.
Akorát bych to nepoužíval na něco co může přicházet do kontaktu s potravinami. Třeba při grilování.
Soused byl ajznboňák, ti dostávali na topení vysloužilé železniční pražce.

Vzpomínám, že jsem četl nějaký článek jak v jedné obci byla rozšířená rakovina žaludku. Když se pátralo proč, někoho napadlo, že mnoho let předtím se kolem obce stavěla železnice, sedláci si přivydělávali dopravou pražců na stavbu. Když je vozili, občas jim nějaký pražec napuštěný karbolkou vypadl u hospodářství z vozu a pak jej použili na uzení.

BTW: Nemají co do toho kecat památkáři?
Onehdy jsem slyšel jednoho co chtěl opravit shnilé trámy na nějaké střeše, zamíchali se do toho památkáři, že ta střecha je historicky chráněná a nesmí se s ní nic dělat. Tak dlouho se dohadovali, až ta střecha spadla sama.

Ještě prosím dovětek, respektive doplňující dotaz.

Píšete, že dobrý je ten Lignofix. Mám až bude nová střecha hned jít, koupit a začít natírat? Preventivně?

Hned vedle je kůlna, taky to tam je napadený. Taky by střecha chtěla nová, ale nemám na to prachy. Bude to muset tak ještě deset let vydržet, ale počítám, že ty brouci mi teda půjdou i na nové dřevo na baráku.

taky to tam je napadený.

Červotoč se líhne tuším v červnu.
Pak vyletí a hledá si plac na novou snůšku. Škvíry ve dřevě a pod.
Takže per lignofix tam, kde jsou pilinky a do spár.
Nové trámy je lepší natřít na zemi.
Kdo má lozit po krovu.
Já to stříkal zahradním postřikovačem v převleku za kosmonauta.
Taky se dávalo čerstvé dřevo/špalek/ jako lákadlo a po pár týdnech to spálit.
Brouk se líhne asi po 3 letech, takže to nezmeškáš.