Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Regulátor otáček ke stolní vrtačce Parkside z Lidlu

Dobrý večer,
mám Parkside stolní vrtačku z Lidlu.
Otáčky se regulují přestavením klínového řemene, což je dost nepraktické. Bylo by možno použít na plynulou regulaci otáček tento regulátor z Ali?

https://www.aliexpress.com/item/1005002409883236.html?spm=a2g0o.productlist.main.33.3bba4939mWq25e&algo_pvid=fac04ff6-2f95-4230-aca1-260e68cc556f&algo_exp_id=fac04ff6-2f95-4230-aca1-260e68cc556f-16&pdp_ext_f=%7B%22sku_id%22%3A%2212000020561669545%22%7D&pdp_npi=3%40dis%21CZK%21157.41%2197.51%21%21%21%21%21%40211bf14716799250946431020d0717%2112000020561669545%21sea%21CZ%21917120441&curPageLogUid=AmuxqewskNlV

Motor je jednofázový, 230V / 500W s kondenzátorem.
Nebo poraďte.
Dík.

Změna předmětu, původně: Regulátor otáček (host)

Vrtačka má asynchronní motor. Ten nelze jednoduše regulovat třeba PWM (šířkou pulzu), nebo fázovým regulátorem.
Motor aby měl správný výkon, musí mít otáčky dané konstrukcí a frekvencí sítě. Při pokusu jej regulovat sice k jakési regulaci dojde, ale motor se tak dostane mimo (a)synchronní otáčky a zcela ztratí výkon.
Motor sice regulovat v určitém rozsahu lze, ale složitějším a dražším zařízením, měničem frekvence.
Regulátory, jaké jsou například v ručních vrtačkách jsou pro motory jiné konstrukce, komutátorové. Ty nejsou závislé na frekvenci sítě.

No určitě to blbě nedělá. Jedná se o celkem běžný tyristorový půlvlnný regulátor. Ale ten je použitelný pouze pro komutátorové motory ručního nářadí. Tyto motory mají "stejnosměrnou" konstrukci s komutátorem a nejsou nijak závislé s otáčkami na frekvenci sítě. V podstatě jsou schopny běžet i na DC proud.
Motor stolní vrtačky je asynchronní, tedy k práci potřebuje otáčky blízké synchronním se sítí.
Například dvoupólový cca 2800 ot. Čtyřpólový 1400 atd. Při nižších otáčkách rychle ztrácí výkon.
Komutát. motor s větší zátěží sniží otáčky ale současně zvyšuje výkon a proud. Viz třeba bruska.
Asynchron. motor při přetížení zvýší příkon, ale ztratí otáčky a kroutící moment, až se zastaví.
Proto třeba as. motory při rozběhu, dokud nemají otáčky berou velký proud a mají malý kroutící moment. Větší motory vyráží pojistky a musí mít ošetřený rozběh.
Při snížení dodávaného výkonu regulací nedosáhnou obrátek a nemají kroutící moment.
Například stojící (max pod obrátkami) kilowattový motor při přivedení nap. napětí lze bez problémů za řemenici udržet rukou. 8-)

OK, myslel jsem si, že jsi to přehlíd, vím, že elektrika ti není cizí. Popsal jsem to ale spíš jen pro vysvětlení, někoho to může zajímat.
Kdysi jsem pro takovou vrtačku vymýšlel ale nerealizoval "přehazovačku" klíňáku. Něco jako u kola, nebo řemínku gramofonu. :-):beer: