Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Sadrokarton na zeď

Dobrý den všem.

Mám tu dům z 19. století, a napadlo mě ušetřit si práci nalepením sdk místo nahazování omítek. Dále budu pomocí sdk snižovat strop. A moje otázky zní.

1. bude mi sdk držet přímo na cihlách?
2. V případě instalace SDK na zeď mám nejdřív lepit zdi a pak snižovat strop, nebo v tomto případě nejdřív snížit strop (nainstalovat rastr)
3. má někdo zkušenost s tím že byl problém po nalepení sdk s montáží skříněk na zeď?

Děkuji mockrát 😇😇😇
Upravena velikost písmen. (Kurt)

Jen nebuď líný a stěny klasicky nahoď. Mezi zdí a sádrošem budeš mít hojnost myších hnízd a může to vlhnout. Vlhnutí závisí, kde bude rosný bod a to nedokážu podle fotek určit. I když stěna z cihel zdá se suchá, může se vlhkost vysrážet za sárošem. Jinak jde lepit na buchty, nebo udělat (lepší) klasickou konstrukci ukotvenou do zdi. Dělá se nejdřív stěny, aby přesahovaly do stropu.

To mám potom UD Profil připevnit do nalepeného sadrokartonu?

Jsou tam 3 místnosti po 18 m², jednu se pokouším nahodit ale nic moc. Proto jsem dostal typ na lepení SDK na zeď a vrtá mi to hlavou. Akorát řeším nosnost co se týče radiatorů, obývací stěny atd.

UD se přidělá na hmoždinky do zdi, na to sádroš. Když ho nalepíš na buchty, je UD k ničemu.

Určitě ti sádroš neunese radiátory, jsou těžké jako kráva, plné vody. Musel bys šrouby skrz sádroš do zdí, spíš vyrobit konzole. Obývací stěna, jestli se šroubuje do zdi, tak bude také problém, taky těžká. Zatímco se tady ptáš, už jsi to mohl mít nahozené klasikou. Napleskej omítku a štuk a nevymýšlej blbosti. Si pozvi třeba zedníka. Viděl jsem frajera, ten nahazoval lopatou a měl cimru za chviličku.

+1
Taky jsme v rámci "chcem bydlet co nejrychleji" dávali sádroš na cihly.
Nu, po pár letech šel sádroš do háje a udělalo se to pořádně. Za sádrošem řádily myši, smradu jak když přerve děkana, nevyvětratelné to bylo.
Domluvil se zedník, rodinka vypadla na týden na dovolenou a bylo.
Sádroš nikdy více.

Mám to nalepené na cihlách - návod buchty na desku se moc neosvědčil, s deskou se pak nahouby manipuluje. Jo, je tam fuka asi cm. Mám to v přízemí na venkově a nikdy tam nebyla myš - koneckonců, vedle je předsazená stěna, tam by měla mnohem víc místa. Věci se věší do zdi, nebo konstrukce. Pro kuchyňskou linku se konstrukce zesiluje. Samotná deska udrží háček pro tyčku se závěsem a záclonou.

Ohledně rosného bodu - nalepení mám na vnitřní příčce, tam nic nehrozí. Na vnější zdi záleží na provedení, osobně si myslím, že takovou izolační schopnost nalepená deska nemá, aby v místnosti bylo 20° a pod deskou, navíc zčásti kontaktně přilepenou bylo 14°. Pokud jsou zdi tenké, plíseň bude na omítce, jako na sádroši.
Omítka by měla před vymalováním vyzrát, přineseš si do bytu hektolitry vody. Já jsem po nastěhování do omítnutého bytu s vybetonovanou podlahou větral vlhko rok. V zimě to bylo nepříjemné.
Sádrové lepidlo na sádrokarton je docela drahé, a to mi to dělali před 15 lety.