vyměna celého odvzdušňovacího ventilu
Ahojky, měl bych takový dotaz. Potřebuji u starého 2 patrového rodinného domku v horním patře vyměnit celý odvzdušňovací ventil, protože někdo strhnul výřez pro šroubovák v odvzdušňovacím šroubku. Radiátor je starý deskový ale funkční, kdyby se dal odvzdušnit. Expanzní nádoba není tlaková a je asi 2,5m na půdě nad radiátorem. Potřeboval bych vědět, jestli když mi někdo podrží kýbl u ventilu, tak jestli ho rychle dokážu vyměnit tak, abych nevytopil barák? Vodu z topení nechci vypouštět a zamrazovák nemám. Díky za všechny dobré rady.
mohlo by to ist, .
Záleží jen na tvojí zručnosti a rychlosti, to takhle na dálku těžko odhadnout. Ale věřím ti. Samozřejmě je vhodnější vyměňovat při vypnutém (studeném) topení, z důvodu menšího tlaku v okruhu a rizika opaření.
Dá se to spočítat podle vzorce:
FS = t / ov
Vysvětlivky:
FS = FalesnySobik
t = čas
ov = počet odvzdušňovacích ventilů
Pokud je tam takový nebo podobný odvzdušňovací ventil
měl jsem v kanclu podobný problém, když jsem pracoval. Vzal jsem stranový klíč a VELMI POMALU A OPATRNĚ (a měl jsem připravený hadr) jsem ten celý ventil povoloval. Měl jsem štěstí, vytočil jsem ho do polohy, kdy kolem závitů ventilu to začalo syčet a ventil ještě neodpadl.
Musíš mít připravený správný nový napakovaný ventilek (nejlépe konopí nebo pakovací šňůrku) a pro případ neúspěchu špuntík na zacpání dírky.
Teflonovou pásku nedoporučuji, s tou musíš být trochu trénovaný.
Na ventilku který je na 90% mosazný, poškrábat pilkou na železo závit, aby se těsnicí materiál dobře zakousl.
Dobré by bylo odpustit vodu do úrovně radiátoru, to už by žádny vodní sloupec netlačil.
Pokud tvůj radiátor má v odvodu druhou regulaci, jde zavřít úplně a zavřít ventil topení, nehrozí při montáži potopa. Jinak když je to v horním patře, vyteče ti z toho tak hrnec vody a budeš v radiátoru na suchu. Nezapomeň pak dotlakovat systém a odvzdušnit.
Pokud si všchno nachystáš (novému ventilku oškrábat závit a napakovat koudelí "na vazelinu"), pak po vyšroubení starého snadno udrží pomocník ucpaný otvor palcem. Jde o minimální tlak 0,25 baru. Pak rychle nasadit nový ventilek a našroubovat by meměl být problém. Kýbl pod místo práce. Možná bych si to troufl provést i sám. Ale ve dvou určitě lepší. Pochopitelně pokud nebude zatopeno a nový ventilek bude mít shodný závit jako původní.
Děkuji všem za odpovědi, budeme na to 2, jeden podrží kýbl, pod kýblem pro jistotu na podlaze ještě hadry, druhý vytočí starý odvzdušňovák (radiátror studený) a prstem rychle ucpe díru, pak bleskově nasadí a zašroubuje napakovaný nový odvzdušňovák. Doplnit vodu v nádržce, odvzdušnit. Pavel
Po částečném povolení je potřeba se podívat zda není těsněno na gumový o-kroužek , pak se nepakuje . já měnil také v deskovém radiátoru za samoovzdušnovací , ale mám pod radiátorem uzavírací armaturu .
Pokud máš deskové radiátory můžeš je uplně uzavřít - ventilek pod 6-tihraným víčkem na zpátečce . Přívod zavřeš pod regulační hlavicí.
Ještě je možnost vyvrtat do šroubu díru a namlátit tam imbus na malou golu. Ale záleží, jak masivní ten odvzdušňovák máš. Já mám prastaré žebrové plecháče, tam jsem si to mohl dovolit.