Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem vyměna celého odvzdušňovacího ventilu

Ahojky, měl bych takový dotaz. Potřebuji u starého 2 patrového rodinného domku v horním patře vyměnit celý odvzdušňovací ventil, protože někdo strhnul výřez pro šroubovák v odvzdušňovacím šroubku. Radiátor je starý deskový ale funkční, kdyby se dal odvzdušnit. Expanzní nádoba není tlaková a je asi 2,5m na půdě nad radiátorem. Potřeboval bych vědět, jestli když mi někdo podrží kýbl u ventilu, tak jestli ho rychle dokážu vyměnit tak, abych nevytopil barák? Vodu z topení nechci vypouštět a zamrazovák nemám. Díky za všechny dobré rady.

Záleží jen na tvojí zručnosti a rychlosti, to takhle na dálku těžko odhadnout. ;-) Ale věřím ti. Samozřejmě je vhodnější vyměňovat při vypnutém (studeném) topení, z důvodu menšího tlaku v okruhu a rizika opaření.

Dá se to spočítat podle vzorce:
FS = t / ov

Vysvětlivky:
FS = FalesnySobik
t = čas
ov = počet odvzdušňovacích ventilů

8-)

Pokud je tam takový nebo podobný odvzdušňovací ventil
[DV_8_5100181_01_4c_CZ_20170525232729.jpg]
měl jsem v kanclu podobný problém, když jsem pracoval. Vzal jsem stranový klíč a VELMI POMALU A OPATRNĚ (a měl jsem připravený hadr) jsem ten celý ventil povoloval. Měl jsem štěstí, vytočil jsem ho do polohy, kdy kolem závitů ventilu to začalo syčet a ventil ještě neodpadl.

Musíš mít připravený správný nový napakovaný ventilek (nejlépe konopí nebo pakovací šňůrku) a pro případ neúspěchu špuntík na zacpání dírky.
Teflonovou pásku nedoporučuji, s tou musíš být trochu trénovaný.
Na ventilku který je na 90% mosazný, poškrábat pilkou na železo závit, aby se těsnicí materiál dobře zakousl.
Dobré by bylo odpustit vodu do úrovně radiátoru, to už by žádny vodní sloupec netlačil.

Pokud tvůj radiátor má v odvodu druhou regulaci, jde zavřít úplně a zavřít ventil topení, nehrozí při montáži potopa. Jinak když je to v horním patře, vyteče ti z toho tak hrnec vody a budeš v radiátoru na suchu. Nezapomeň pak dotlakovat systém a odvzdušnit.

Pokud si všchno nachystáš (novému ventilku oškrábat závit a napakovat koudelí "na vazelinu"), pak po vyšroubení starého snadno udrží pomocník ucpaný otvor palcem. Jde o minimální tlak 0,25 baru. Pak rychle nasadit nový ventilek a našroubovat by meměl být problém. Kýbl pod místo práce. Možná bych si to troufl provést i sám. Ale ve dvou určitě lepší. Pochopitelně pokud nebude zatopeno a nový ventilek bude mít shodný závit jako původní. ;-)

Děkuji všem za odpovědi, budeme na to 2, jeden podrží kýbl, pod kýblem pro jistotu na podlaze ještě hadry, druhý vytočí starý odvzdušňovák (radiátror studený) a prstem rychle ucpe díru, pak bleskově nasadí a zašroubuje napakovaný nový odvzdušňovák. Doplnit vodu v nádržce, odvzdušnit. Pavel