Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zónový ventil

Ahoj všichni, přestal mi fungovat (přesně po záruční době) dvoucestný zónový ventil u kamen https://www.regulus.cz/cz/ventil-zonovy-dvoucestny-vzp-225-230-1p

Je elektronicky otevírán při zapnutí čerpadla, ale přestal otevírat, do domu nešlo teplo proto je teď otevřen manuálně. Mám sundanou tu krabičku, ale stále jsou kabely zapojeny, čerpadlo zapnuté a ventil neotevren. Máte někdo nápad na co se zaměřit? Díky díky

Toto vypadá,že došlo k přetížení motorku,asi tam nemáte jištění,stačí malá skleněná pojistka v pouzdru.Je nutno to rozebrat,tím myslím odpojit od sebe kabílky a měřit,zde nejdříve motorek,nedovedu si představit kolik může mít vinutí ohmů.
Změřil jsem vlastní ,podobná konstrukce 2.5-3RPM 4w.Má necelých jedenáct kiloohmů,je úplně nový,jen odzkoušený.Takže multimetr na ohmy a měřící kontakty na vývody motorku,musíte však mít alespoň jeden vývod od motorku naprosto odpojen,jinak můžete naměřit špatné hodnoty..Když nenaměříte nic,je vinutí přerušené, když naměříte pár ohmů je tam zkrat.:-)

Přerušený obvod,tudíž asi přepálené vinutí.Já bych motorek rozebral,někdy je to opravitelné,jenže mám pár zkušeností z převijárny.
Již jsem koukal na aliexpress,jenže asi nenajdete naprosto stejný,muselo by se to doladit.Koukněte na krabici toho serva,třeba ho někde najdeme ke koupi.Nebo bližší parametry na tom motorku s převodovkou.:-)

Tak jsem se zase kouknul na Tvúj problém a prohlédl všechny Tvé fotky. Ty tmavé návlačky spoje na vodičích jsou spíše trochu vyhřáté, o zkrat asi nejde a zkrat na nich by motorek ani poškodit něměl. A jelikožto nikde nevidím žádný koncák, který by měl to otáčení motorku (koncové polohy ventilu) blokovat v nějaké koncové poloze, tak se domnívám, že by mohl být (možná) i v té převodovce pod motorkem (mikrospinač). Pokud není/nejsou tedy umístěny někde jinde v té krabičce ventilu (na fotkách jsem je nikde neviděl). Takže pokud by to tak bylo, pokus se rozdělat (pokud to jde) tu převodovku a zkontrolovat, jestli tam nejsou. Ten motorek vypadá celkem OK, je to normální synchronní motorek, takže typuji spíše na kontakt/y koncáku/ů. Pokud je trvale rozpojen, (mimo základní výchozí polohu, nebo opálen a bez vodivosti), mohlo by to být ono.
Pokud by byly ty koncáky (mikrospinače) někde jinde (třeba přímo u mechaniky ventilu), pak by, pokud není měřitělný žádný odpor na přívodních vodičích motorku, mohlo jít o přerušení připojení na vinutí uvnitř motorku. K tomu by se snad mohlo dostat po demontáži té převodovky. Ono je poměrně složitější "špekulovat" takhle na dálku, pokud to člověk nemá před sebou celý a nemá možnost si to "vomakat" a zkoušet, co se dá dělat.:-|

Tak ten bloček s tím červeným čudlem, co cvaká, tak to je ten koncový spínač polohy (mikrospinač). Ten v otevřené poloze vypíná motorek. Takže pokud jde jedn vodič přívodu k motorku přes tento kontakt, tak tento kontakt jej v koncové poloze vypne. Z čehož tedy vyplývá že pokud vlastní motorek, po přímém připojení na síť (230V), jak jsem psal původně nefunguje, jde o přerušený spoj vodiče do motorku uvnitř motorku, případně by mohlo jít o přerušení propojení ve vinutí, nebo i vinutí. Zde pak platí můj poslední odstavec z předchozí odpovědi. Pokud nebude možná oprava, pak jedině sehnat nový motorek. Zkusit třeba i u výrobce ventilu. Víc se asi radit nedá.;-)

To jsem si myslel, vše je to spertlovaný. A zřejmě zbodovaný i s převodovkou. Takže asi komplet. No a Lubo Ti poslal nakonec i dobré odkazy a za ty cca 3 stovky by to bylo docela dobrý. Akorát si budeš muset počkat. Ale jinak mám s Alikem i Ebajem dobré zkušenosti, takže si myslím, že by to neměl být problém. Určitě to bude výhodnější než u nás, nebo celý ventil. Ten původní můžeš pak zkusit třeba i opatrně "rozkuchat" a třeba se dá i opravit. Pokud by jsi jej vyhazoval, tak už o nic nejde. Zkusit to tenkým 1 mm rozbrušovacím kotoučkem "říznout" v tom pertlu nad přívodem. Pak by to zase šlo třeba i sletovat, nebo slepit nějakým epoxidem. ;-)
Teď jsem ještě kouknul na ty odkazy a ten na Ebaji za 9,07 libry je asi přesně on. Ale cena s polatky vyjde na skoro 700- 800,- Kč.:-|

Klobouk dolů! :) děkuji za odkazy, to jste našel přesně můj potřebný moturek! Ještě jednou smekám před Vámi a kolegou nahoře za ochotu, Váš čas, know-how aj. Cením si Vaši ochoty pomoct.

Určitě objednám a uvidíme, za nový celý tento ventil chtějí kolem 3500, - s výměnou moturku za pár stovek se to nedá srovnat.

Poklona pánové, děkuju