Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem řemenice na kuželovou štípačku

Zdravím.

Před lety jsem si udělal štípačku na dřevo s kuželovým trnem, který jsem měl přímo na hřídeli motoru (4 KW). Jelikož se mě už několikrát stalo, že se mě hřídel ohnula, tak to chci předělat a udělat trn na samostatné hřídeli a pomocí klínových řemenů to propojit s motorem. Motor má 1410 ot/min, což je dost a tak to chci zpřevodovat do pomala na cca 900 ot/min, čimž se mě zvedne i kroutící moment. Teď špekuluji na tím, jaké a kolik řemenů použít.
Dal bych tam řemeny 17 mm (SPB), ale nevím kolik - 2 nebo 3? Určitě by se to dalo najít ve strojnických tabulkách, ale strojař přímo nejsem, takže bych rád znal názor někoho, kdo se tím zabývá.

Děkuji za případnou odpověď.

JoDiK - ano to bude ono, děkuji.

jim bim - klín tam mám, ale ohnulo se to vždy v případě, kdy ještě špalek nebyl rozštípnutý, spodní konec špalku narazil do klínu a trn si špalek pořád dál natahoval. Bylo to v případě, kdy bylo dřevo částečně strouchnivělé, nebo tam byl suk. Klín jsem postupně zkracoval, takže se to o dost zlepšilo. Před tím jsem tam měl trn o průměru 58mm a teď tam dám větší, aby se mělo dřevo snahu dřív roztrhnout, než dojede ke klínu.
Stejně to ale předělám. Nechci riskovat nevratné zničení motoru. Hřídelí, které budou v ložiskových domcích si na soustruhu udělám, kolik budu chtít.