Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Měření napětí obdélníkového signálu

Dobry vecer. Chtel bych se zeptat- mam modul astabilniho klopneho obvodu s casovacem 555 a chci zmerit napeti vystupu. Napajim modul 12V baterkou. Kdyz zmerim vystup levnym multimetrem Uni-t, ktery stal cca 300,- tak je to v poradku, zmeri mi to necelych 12V (asi jedenact neco), ale problem je, kdyz to merim multimetrem All Sun EM 5510, ten mi nameri necelych 6V. Mam ty multimetry All Sun dva kusy a oba mi to meri stejne, takze nebude vadny kus, problem bude jinde. Koukam do navodu a u stridaveho napeti pisou rozsah frekvence 40 az 400 Hz- tak si rikam, to bude tim- protoze jsem s tim meril cca 2kHz. Tak jsem na modulu snizil vystupni frekvenci asi na 150 Hz a stejne to merilo furt tech necelych 6V, pritom ten Uni-t zmeril spravne napeti i pri tech 2kHz. Jo a jeste dodam, ze vystup je obdelnik. Zkousel jsem jeste s tim All Sunem zmerit stridave traficko 9V AC a to zmerilo spravne. Nevite, kde by mohl byt problem? Treba ten multimetr dokaze zmerit jen sinus, nevim..

Nečetl jsem všechny odpovědi, ale měl bys vědět CO a ČÍM měříš. Levné multimetry jsou pro AC kalibrovány pro střídavý proud a 50Hz, takže obdélníkový průběh = měříš hausnumera. Cokoli jiného než 50 popř. 60 Hz = měříš hausnumera. Informace máš v datašitu k měřidlu, včetně uvedení přesnosti měření.