Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Oprava závitu na vaně

Dobrý den,
měnil jsem olej a nejsem si jistý jestli jsem nepřetáhl šroub na hliníkové olejové vaně, nastavil jsem si na momenťáku omylem o 5Nm víc než jsem měl a je to ještě jeden z těch levnějších momenťáků takže nastevené hodnotě nemůžu uplně věřit. Je to problém nebo to je ještě v pohodě?
Kdyby náhodou ne tak lze opravit závit jen protáhnutím o milimetr větším závitníkem který má stoupání 1.5 místo 1.25 co má původní šroub? Prodávají se na to sady a většina má právě stoupání 1.5. Chci bejt raději připravenej aby mě to za rok nepřekvapilo...

Můžeš to převrtat na dosavadní průměr a podle toho volit pak větší závitník a stoupání nemusíš řešit, jinak to asi dost zprasíš. Jestli je tam 1,25, není tam asi dost materiálu a radši bych u toho zůstal. O jakém závitu se bavíme?

Neřeš to. :)) Těch "relativních" 5 Nm navíc nic neudělalo a neudělá. Stržený určitě není, to je o něčem jiném. Dřív se vše utahovalo "na ruku", "na cit", případně, pokud opravdu hodně "na krev" a pokud neměl "montér" ten právě správný cit, tak se občas závit strhl. Ten u Tebe bude určitě OK.

Nie si si istý? Keby si ten závit naozaj strhol, tak by si si istý bol. Zrejme je v poriadku. Takže povoliť a dotiahnuť tým správnym momentom. Ak sa ti to nepodarí, až potom rozmýšľaj nad iným riešením. Keby si sa snažil opraviť závit závitníkom s iným stúpaním, tak ho spoľahlivo zničíš. Ten predpísaný moment tam je nie preto, že vyšší moment by závit nevydržal, ale preto aby spoj bol správne predpätý a dobre vzdoroval tepelným dilatáciám.