Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Oprava zdi pred malbou

Dobry den,

planuji vymalovat pokoj a nejprve byhc potreboval opravit zdi - jednak jsou v nich diry - napriklad dira po hrotu od sipu (cca 3cm v prumeru a 2cm do hloubky) a jednak jsou ve zdi praskliny, ktere bych take rad zatahnul. Tyhle zdi jsou udelane v podkrovi a pri vrtani se docela droli - prijde mi jak kdyby na cihlach byla tak 2cm vrstva nejake omitky ci co. Kazdopadne bych potreboval poradit, cim diry a praskliny opravit. Jestli na to existuje nejaky tmel, nebo jina hmota ktera se do toho vmackne a zahladi. Diky

Nejjednodušší je namíchat sádru s jemným pískem (štukatérským), praskliny i tu díru smočit vodou (vystříkat štětkou, nebo injekční stříkačkou), pak špachtlí zatáhnout tou sádrou s pískem a ihned (než sádra zatuhne) "zafilcovat", třeba jen destičkou polystyrenu. Namíchat vždy pouze množství, které stačíš spotřebovat během krátké doby. To si musíš odzkoušet. Rychlost tuhnutí si ale můžeš prodloužit, pokud do toho přidáš trochu octa, nebo klihové vody.

Když se díry opravují jen sádrou, rádo se to odtrhne od základu a také blbě opracovává.
Na trochu větší díry a opravy se mi osvědčilo, (no, mám to doma, jinak by se asi kupovat pytel nevyplatilo)
namíchat sádru asi 1 : 1 až dvěma, s experlitem (bílý keramický prášek). Po vytvrdnutí se nesmrskává ani při vyšším obsahu vody a krásně lze zaškrabat plátkem do pilky na železo, nebo zabrousit brusnou síťkou.
Povrch je pak mírně porézní, ale stačí při malování nejprve přetřít opravená místa a pak pokračovat. Poréznost se tak zatáhne.
Druhou možností, též s experlitem, je namíchání se šlehaným akrylátovým tmelem. Experlit je nutno předem zvlhčit, pak smíchat a případně lze doředit vodou, podle obsahu experlitu.
Dobře se s tím pracuje, je to dobře brousitelné a z krabičky tmelu lze udělat víc než dvojnásobek.
Cena experlitu oproti ceně tmelu je zanedbatelná. Sice dnes to podražilo, ale cca 120L pytel asi 600,-
Perlit je vůbec šikovný materiál, na spoustu věcí, třeba i do květináče, tady se používá ten hrubě zrnitý.
Ale i ten jemný. Používám třeba na výsevní substrát, ne však na kyselomilné rostliny, je zásaditý.
----- To jen tak na okraj něco ze zkušeností z praxe, třeba to někoho inspiruje. :puff::beer: