Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem chranic 3fazovy alebo 3x jednofazovy ?

Privod do domu trojfazovy, aky davate chranic? Napr. zasuvky, spravit si nejake okruhy na jednotlive fazy a kazdy okruh dat na jednofazovy/2polovy chranic (napr, kupelna, kuchyna, ostatne), alebo pouzit trojfazove/4polove , v podstate tiez by to bolo na okruhy, v tomto pripade asi na 3, - podla faz, ale na jeden spolocny chranic.
A ked norma predpisuje vsetky laikovy pristupne zasuvky chranit chranicom, mrazak a ladnicku by som prekusol, ale napr. napajanie alarmu resp. vratane kameroveho systemu sa mi nezda dvakrat rozumne dat pod chranic :-), aj ked samoztatny . . . . Ako sa toto riesi?

Chránič má smysl pro koupelnu. Ostatní okruhy, pokud jsou jednofázové, tak se chrání každý zvlášť jednofázovým jističem. Samozřejmě zásuvky a světla zvlášť, ale i velké spotřebiče. Velké spotřebiče je vhodné rozumně rozdělit mezi fáze. Na přívodu do domu je trojfázový jistič.
Nejlépe si to vyjasnit s revizorem, který ti bude dělat revizi.

To je jasne, kupelna samostatne, mozno by som k nej pridal kuchynu, vonkajsie svetla a zasuvky zase samostatne, ostatne zasuvky. samozrejme, trojfazove zariadenia na trojfazovy chranic napr sklokeramicka platna a pod.
Ked je to pod jednofazovym, da sa to podla mna lepsie usporiadat, je lepsi prehlad, na prvy pohlad vidiet co pod co patri.

A ked natiahli povedzme z kazdej izby kable na svetlo, dal by som to pod jeden istic, ale je blbe davat do svorky istica 6 kablov . . . ako a kde to spajate? V radovej svorke na DIN liste? Su aj viac ako 4ky? Alebo?

Pride mi blbe davat na kazdu izbu kde bude jedno svetlo samostatny istic . . . Rozmyslal som dat na DIN listu radove svorky, tam dat tych 6 kablov a spojit ich svorkou, vystup by bol uz len na jeden istic . . . v pripade potreby sa vyberie svorka a da sa to rozlozit na samostatne istice