Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ako funguje elektromer?

Teoretická situácia:

Je možné neoficálne napojiť fotovoltaiku a spraviť prepínanie sietí, povedzme cez stykač tak, aby do vybraného okruhu išiel prúd buď zo siete alebo z FV/batérie?

Bude elektromer nejako ovplyvnený? Resp. môže sa stať, že nejako zmeria prúd, ktorý tečie z FV/batérie - spotrebič - svorka PEN? Zopár ľudí tvrdí, že vždy niečo unikne do siete a pokuta je na svete.

Meria elektromer len to, čo tečie cez fázy alebo ako to vlastne je? Kedy môže nastať situácia, že pri prepínaní verejná sieť/FV niečo unikne do verejnej siete?

Blbý elektroměr (ne 4 kvadrantovy) by ti pretoky meril jako spotrebu.
V pripade, ze budes prepinat nejaky okruh ze site na FVE, pak tam zadne pretoky nebudou. Ale musis to delat 3 polohovym prepinacem, v jedne chvili ten okruh mit odpojeny, protoze tvuj stridac nebude sfazovany ze sítí. A s tim souvisi i to, ze ta zarizeni na te vetvi se na chvili vypnou a to jim nemusi delat dobře.