Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem spinaci modul s mosfet

potrebujem sa napojit na indikaciu LED. povodnu led potrebujem zachovat, bojim sa pripojit paralelne dalsiu LED, nakolko neviem ako je napajana, co sa tyka zataze a podobne.
napdol ma nejaky obvod, modil ktory by spinal napajanie na externu LED, ktory by mal minimalnu prudovu spotrebu. nejaky opptoclen nie, lebo na vstupe ma spotrebu 20ma, teda ako dioda, takze nic neziskam. Nasiel som modul s mosfet, vstupny prud ak neuvazujem indikacnu led (dala by sa odpojit) zanedbatelny, ale . . . Ak odmeriam napetie na indikacnej LED, tak oproti zemi dostanem cca 1,8 V. Bojim sa, ze mi to modul nezopne, kedze udavaju 3,3 v.
modul-mosfet-tranzistor-irf520
Alebo pouzit nieco z tychto pwm-mosfet-modul-rozne-varianty ?
Konkretne napr tento irlr7843pbf.pdf
Jedna sa o Ugs? Ak by som hladal nejaky mosfet (N) na co sa zamerat? TAk by mi to urcite pri tych 1,8 V zoplo?
Alebo zapojit este medzikus step-up-menic-mt3608, aj ked uvadzaju od 2V, tak mosno od 1,85 by to slo :-) a nstavit vystup na napr 4V a tento vystup zapojit na vstup mosfet?
Alebo nejaky iny napad? nejaky opticky kabel neprichadza do uvahy . . .

20mA bývá mezní vstupní hodnota optočlenu, ne typická. ta stačí asi 10mA, ale chápu že i to je hodně.

ledky můžou mít malý příkon jen jednotky mA. ale u paralelní led bacha: když budou mít různé provozní napětí, bude svítit jen ta s menším napětím. píšeš o 1.8V - to je červená?
optočlen by se samozřejmě zapojil do série s tou ledkou, snad procházející proud vyhoví, ledkám stačí třeba 5mA.

než něco spínat fetem jehož vstup musíš dále ošetřit, použil bych "digitální tranzistor". ten už mívá na vstupu odporový dělič, je přizpůsobený pro jednotky volt, nemá megavysoký vstupní odpor nevhodný kvůli rušení.

DIk, toto ups-sot23-dil3 je uplne parada, to sa mi hodi inde.
Uz som objednal na skusku modul, a jeden iny tranzistor, bud pojde modul alebo skusim v nom vymenit ten tranzistor. Ak nepojde ani jedna moznost, budem riesit ako dalej.
Inac na jednom module, kde je rele SSD s tyristorom, je na vstupe maly tranzistor, takze vstupny odber by nebol velky, len SSD je riesene tyristorom, nevhodne pre DC. By som ho vyhodil, mozno na led by stacil aj ten vstupny trnazistor co tam zostal . . . alebo do dier po SSD osadit vykonnejsi tranzistor.
V kazdom pripade dik , vsetkym.

To by nešlo udělat s jedním tranzistorem?
Z LED do báze NPN přes odpor, do kolektoru LED přes odpor a nějaké napájení.
Tranzistor s nějakým větším proudovým zes činitelem (KC509?) A druhá LED s nevelkým proudem
napájení první LED zatíží minimálně.

TAkze nasiel som modul , odobera 0,6 mA na vstupe (d4184-mosfet-control-module), to by slo. Ale . . .
Jedna sa o alarm, kde na tele alarmu su indikacne LED. tie potrebujem aj na inom, vzdialenejsom mieste. Je to dvojfarebna led, pravdepodobne so spolocnou katodou.
Ked sa inizializuje alarm, svieti cervena, na led voci zemi je cca 1,6-1,8 V, na zelenej 0V. Po case nasleduje druhy krok, hlada siet, nenajde, tak zacne cervena blikat. Ale blika nejak divne, resp. objavi sa napetie aj na zelenej (1,6 -1,8 V, aj na cervenej. Vzhladom na to, ze merak meria pomaly, nestiha blikanie, resp. meriam s oneskorenim, takze sa to tazko meria a vyhodnocuje, kedy je ake napatie (svieti - nesvieti).
Myslel som skombinujem dva tieto moduly, ale nejak som sa zamotal.
Nakoniec to vyzera tak, ze budem musiet to nejak zbastlit z klasickych tranzistorov, baza na led, emitory na zem, napajanie cez LED na kolektore. Takze mi to vychadza na darlington NPN + PNP . . napr 1037569
Alebo skusit pouzit LED so spolocnou anodou? Nenasiel som . . .

Koukám, kdybys to udělal hned, jak jsem psal, pro jednu LED s jedním tranzistorem, už si to mohl mít hotový, bez složitého hledání.
Když nechceš pájet, tak těch několik součástek by stačilo smotat nožičkami k sobě bez pájení,
připojit slabá lanka jako vývody, strčit to do třeba víčka od Coly, zkontrolovat, jestli něco nezkratuje a zalít, třeba pryskyřicí, nebo i voskem.
Skoro zadarmo, za chvíli hotový. Součástky třeba vykuchat ze šrotové elektroniky. 8-)

Ale ano :-)
Nejde mi vsak do hlavy, princip blikania. Ked svieti cervena led, je na nej napatie. Na zelenej 0. Ako je mozne, ze ked blika cervena, je napatie aj na zelenej, led odmeriam zelena-cervena tak je tam rozdiel nejaku desatinku voltu, a pritom blika len cervena, nesvieti na zeleno-cerveno . . .

To bude nějakým důsledkem zapojení. Ale princip může být jednoduchý.
Například: Má svítit červená, proud jde do červené. Když zelená, proud do zelené.
Ale z nějakého důvodu zapojení, jde napětí na obě diody najednou. Proč zelená nesvítí?
Pokud budou například napájené přes společný odpor bude to ono.
Červená LED má při svícení na sobě okolo 1.5 V. To i stačí, aby se rozsvítila.
Ale zelená, má toto napětí vyšší, asi 3,5 V. Pokud budou zapojeny na společný odpor, červená "sežere"
všechen proud a na sobě nechá jen těch cca 1,5 V. To zelené k otevření nestačí, tak nesvítí. :puff: