Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Malování stěn interieru - odstín

Zdravím, potřeboval bych poradit ohledně malování.
Včera jsem maloval chodbu, částečně takovou tmavší hnědou - barva koupená již namíchaná, takto balená (barva nugát)
Na dvou místech se mi to lehce nezdálo a tak jsem si řekl, že zbytkem barvy ke konci to ještě přetřu. Bohužel to udělalo světlejší fleky. Myslel jsem si, že se to udělalo proto, jak se namáčel váleček do barvy a malovalo se na bílou stěnu - že se dostaly částečky bílé ze zdi do barvy a zesvětlilo to tu barvu...
Řekl jsem si tedy, že ráno koupím novou barvu a dobarvím to. Koupil jsem tedy ten nejmenší kelímek této barvy (ten malý opravný). Ale udělalo to úplně to stejné... Koupil jsem pro jistotu i nový váleček, abych měl jistotu, že to bude čisté. Ale stejně o hodně jiný odstín a strašné světlé fleky... Čím to může být?
Napadlo mě, že tyto opravné malé balení už jsou od výroby světlejší - aby to sedělo pro tuto barvu když bude starší, vyšisovaná ... ale nevím jen můj tip. Koupím tedy to velké balení, a přejedu celou stěnu, ale bojím se aby pak taková strakatá nebyla celá stěna... :D
Přikládám fotky, díky.

SNkjJF5
52TXfbc

Byla celá plocha malována válečkem nebo na okraje a rohy jsi použil štětec?

Nepíšeš, jestli jsi barvu před použitím zamíchal? A nejlépe míchat průběžně i během malování.

Taky jsi mohl napsat, o jakou barvu konkrétně šlo a jestli jsi ji nějak ředil? Pokud ano, v jakém poměru?

rohy štětcem, jinak válečkem.
Před použitím jsem barvu zamíchal samozřejmě i během malování. Maličko jsem ředil vodou - barva byla hodně hustá. Na etiketě je napsáno, že je možné použít bez ředění, nebo na 10 dílů barvy 1 díl vody, ale to jsem ředil teda méně.

Já dával všude dvě vrstvy, aby byla barva plně sytá.
Ale nakonec jsem to vyřešil, potvrdilo se mi mé podezření, že to nejmenší balení té barvy (na opravy) je dělané světlejší.... protože se počítá s tím, že to vybledne. Nebo je tam možnost, že to bylo vyrobeno jindy, tudíž jiný odstín, ale to se mi nezdá....
Koupil jsem novou barvu to větší balení tak jak minule, přemaloval to a už to je stejné.

Už je to vyřešené, přesto. S tmavšími odstíny bývá větší problém, než s bílou barvou.
Je potřeba celou plochu udělat najednou a nevracet se. Pokud se dělá druhý nátěr, nebo případné dotření, je potřeba to nedělat hned po zaschnutí protože barvy s akrylátovým pojivem jsou suché jen zdánlivě.
Nejlépe je počkat (i když je to otrava), do druhého dne a pokud možno zatopit. Barva dozraje a uzavře se. Pokud se přetírá brzo, dojde k vypití části barviva do předchozího jen zaschnutého nátěru a odstín je světlejší. Navíc to bývá flekaté, protože předchozí nátěr je zaschnutý nerovnoměrně.
Předpokládám, že než jsi koupil novou barvu, tak to stačilo uschnout.
Vlastní zkušenost byla kdysi dávno, když si brácha vymyslel jednu stěnu červenou. Po prvním nátěru to bylo skoro dobré. Druhý nátěr jseme udělali asi po čtyřech hodinách. Výsledek byl takový, že jsme vzali hadry a ještě zcela nevyzrálý nátěr umyli (ještě to šlo). Pak znovu udělali první a druhý až po cca 24 hodinách a k tomu zatopili aby to uschlo dobře. Pak byl výsledek perfektní.