Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Poškození obkladaček

Dobrý den,obkládal jsem kousek zdi v kuchyni a na spárování jsem blbec použil nerezovou kovovou špachtli.Bohužel špachtle zanechala na obkladačce čárky,které nejdou ničím umýt.Zkousel jsem benzín,líh ,WD ,pastu Tempo,zubní pastu a ničím to nejde dolů.Povrch obkladačky není poškrábaný,ale stopy kovu vytvořily na povrchu čárky,kterých se nelze zbavitJeště mě napadla kyselina,ale nechci povrch zničit.Zkoušel jsem ocet,a nic nepomáhá.Neví někdo ,jak na to? Děkuji.

Ty čáry odstraní jen něco, co žere nerez. Toho není moc a většinou to žere i ty dlaždičky. Třeba fluorovodíková kyselina, je obsažená v pastě na bělení svarů. Pozor, je to dost nebezpečná věc.

Povrch obkladaček je tvrdší než kov. Proto se špachtlí vytvořily čárky kovu na povrchu. Ty jsou ale na tloušťku velmi tenké. Ale zase odolné, jak nerez je. Chemické přípravky které by nerez rozleptaly, pravděpodobně naleptají i povrch obkladaček.
Proto bych zkusil nějaký mechanický způsob. Nejdostupnější by mohl být Sitol, určený na cídění kovů.
Obsahuje čpavek a velmi jemnou abrazívní složku. Nanést na kousek látky a mechanicky třít.
Mohlo by to kov "vybrousit" bez poškození povrchu.
Jinou možností, ale asi méně dostupnou je speciální pasta na leštění nerezu. Ta neobsahuje žádnou
chemickou agresivní látku a má schopnost obrušovat (leštit) nerez. Tvrdý keramický povrch obkladaček by odolal a nerez se obrousil.
Možná i leštící pasta jako Silichrom (nevím, jestli se ještě vyrábí), nebo jemná leštící pasta na laky aut.
Nebo jiné abrazivní ale jemné přípravky které se v drogerii dají sehnat.
S jistou opatrností bych zkusil i Cif (do kuchyně a podobně). Je též mírně abrazívní.
Všechny navrhované prostředky ale nejdříve zkusit na zbylé obkladačce, nebo na nenápadném místě.
---- Vše jen teorie, v praxi mnou nevyzkoušeno.