Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Barva na dřevo - střední odstín

Zdar,

takový drobný problém.

Necháváme si vyrobit nová vrata (kovový rám a palubky) a potřebuju se rozhodnout pro barvu palubek. Protože to je na chalupě a teď tam nemůžu zajet a podívat se na vzorník, řešíme to přes telefon na dálku.

Současné vrata jsou v barvě palisandr, takže tmavá barva, která má ten problém, že se na slunci časem vyšisuje, chceme tam teda něco světlejšího, ale k té chalupě se něco vysloveně světlého nehodí.

Tak jsem nějak tak podle obrázků na netu usoudil, že by to mohlo být natřeno barvou v odstínu mahagonu.

Bavil jsem se po telefonu s člověkem, který nám to dělá a říkal, že jo, ale že to zase tak moc světlé nebude. Tak jsem říkal, že přesně nevím, ale že nějaký piniový odstín nechci, že to je moc světlé a on na to, že s tím určitě souhlasí a co bych říkal na odstín zlatý dub.

Takže to teď rozmýšlím.

Teda z vaší zkušenosti:

Odstínu světlostí na půl mezi extrémy pinií a palisandrem, co se víc bude blížit mahagon nebo zlatý dub? Případně i něco jiného?

Ono záleží i na tom, čím to bude natírat. Ty lazury stejně hned moc nekryjí, ať je to Luxol nebo Xyladekor apod. a vybarví se to až po druhé nebo lépe třetí vrstvě. A i ten palisandr je někdy tm.hnědý a jindy spíš hnědočerný. Mahagon je tmavší, ale dočervena. Takže spíš ořech nebo týk .

Před léty 30 jsem se dohadoval s prodejcem, že každá šarže Luxolu má jiný odstín. On mi na to odpověděl, že kdybych viděl jak se to míchá tak bych se nedivil. Prý to tam míchají dva maníci "pádly" barvivo tam přihazují ručně lopatou a oba jsou z toho smradu zfetovaní. Zda je to tak pořád nevím.

Když mrknete třeba sem na vzorník:

https://img.kupbarvy.cz/images/impranal_vz.jpg

Tak je jasně vidět, že dub je světlejší než pinie, ale zlatý dub je tmavší.

Je pravda, že mahagon je do červena a teda asi dam na radu, jak píše Karel04:

Teak, ořech - prostě jedno z toho, přičemž akorát se zeptám, v reálu by měl být světlejší ořech nebo teak? Vzal bych to světlejší a když se mi to časem přestane líbit, můžu to přetřít tím tmavším, obráceně by to asi moc nešlo. :-)