Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Oporny murik

Ahoj,
Na zahrade mam do svahu zapustenu pivnicu. Po bokoch je obsypana zeminou, ale nie dost tak to chcem navysit. Pred pivnicou chcem vyrovnat plochu. Potrebujem teda spravit oporny murik, taky do trojuholnika, ktory tie bocne nasypy podrzi. Chcel som to vyukladat kamenmi, ale je celkom problem ich u mna pozhanat. Co by ste mi odporucili ? V najvyssom bode bude vyska 2m, ale bude sa na dlzke 2m znizovat az na nulu. Daju sa salovacie tvarnice naplnit len strkom ? Ci musi byt kazdopadne beton ? Velmi sa mi nechce to tam betonovat. Nejaky napad ?

Vdaka,

Este sa predsa len opytam, v kamenolome v blizkosti maju nieco, co sa vola kamen na vodne stavby CO 90/180 podla STN 13383-1. Chcem sa tam ist pozriet, ale neviem ci mi dovolia ist priamo k tomu. Chcem sa teda opytat, co znamenaju tie cisla 90/180, nakolko velmi sa mi nechce verit, ze je to frakcia v mm. Nie su to take tie kamene co sa davaju do koryt riek na spevnenie svahov ? Ale zas aby to nebolo velke, nemam mechanizaciu na zahrade.

No, hlavne som uz nechcel nic betonovat, miesacku som uz odniesol :D Ale tak mozno este pouvazujem. Povodne som chcel proste ukladat nasucho kamene, viem ze je to pracne, ale da sa to. Skocim este raz do kamenolomu tu v okoli, maju nieco ako lomovy kamen 90-300 (asi mm) a potom tie kamene pre vodne stavby 90kg az 180kg, tak tie su moc velke. Este 90, povedzme, ale 180 kilovy balvan nie je na rucnu pokladku :D

180 kilovy balvan

Pěkné kusy. To fakt tak jednoduché nebude... Já dělal plot ze ztraceného bednění a beton jsem míchal ručně lopatou. Výsledek ale stojí za to. No vlastně hlavní je, že i po těch letech plot stojí :-) Práce na celý den po dobu pár dnů pro 2-3 osoby na plot výšky 2m a délky cca 20m. Nepočítám do toho ale základy, ty byly hotové už rok předtím s nasazenýma roxorama svisle v betonu. Dělat to z kamene bych si netroufl. Pokud se to povede tak se těším na foto. Možná se ozve Milan Cukrář, to je takový Brouk Pytlík a dokáže správně poradit.