Jak děláte třísky a menší polínka na zátop?
Zdraví všechny,
chtě bych se vás zeptat, jak vyrábíte třísky a menší polínka na zátop dřevem? Já většinou sekerou. Dělal jsem i štípačkou ale není to ono. Teď jsem viděl tady toto a zajímalo by mě, jestli to někdo máte a jakou s tím máte zkušenost. Díky
Je to levnější alternativa ke štípačce na menší polena, ale třísky s tím neuděláš. Na toto není.
Pokud máte k dispozici pracovní stůl a na něm svěrák,tak stačí upnout malou sekeru břitem nahoru a nasadit poleno a gumovou palicí do toho mydlit a vyrobit si jakekoliv třísky na zátop.Výhoda tohoto je že prakticky se nemůžete zranit.Dokonce jsem někde zaznamenal že šikovný tatínek si něco podobného vyrobil a třísky na zátop bezpečně dělají jeho synci kterým tak odhadem je hádám osm až deset let.
Synci, kterým je osm až deset, by pokud možno v rámci zdravého vývoje měli ovládat normální sekerku, aniž by si oddělovali součástky od těla. V tomhle věku se zručně sekerkou oháněl kdejaký skautík...ale holt nová doba.
Nicméně postaru, sekerkou na špalku, je to asi nejsnažší, každý forichtung narazí na anomální polínko, které nechroupne...
Kvalitni ostrou sekerou. V zivote se mi nestalo, ze bych mel neco aspon trochu normalniho problem nastipat. Vyjimkou jsou jen abnormalne velka a/nebo sukovita mokra polena, tam se hodi stipaci klin. Na trisky plati totez, akorat sekera se hodi mala jednorucni.
Tak polínka sekyrkou, třísky obvykle také a nebo větším nožem, který mám u krbu.
Když se štípe dřevo, tak rozumný člověk polínka, která jsou bez suku a hezky rovně rostlá, naštípe vedle do nádoby.
Pak se na to vezme silný nůž, nebo tenká sekyrka.
Dneska má každý fiskarsku s klínem a z toho bolí ruka.
Hezky vzít sekerku těsně u hlavy a jde to samo. Na youtubu jsou videa se štípačem třísek.
Zdá se mi, že za pár let se tam budou lidi učit, jak si utřít zadek
To se nadřeš. Správný úchop sekery, kladiva, palice je vždy na konci násady. Neuseknutí částí těla chce jen trochu tréningu.
To máš sice pravdu, ale v případě třísek si trvám na svém.
Lehká tenká sekerka je výhodou. A že jsem se toho dřeva už naštípal.
Na třísky si to určitě nekupuj. Před rokem 1990 se to pokoutně vyrábělo jako přídavné zařízení k cirkulárce. Pokud si klikneš YT tak určitě najdeš pár videí s tímto nástrojem a pochopíš jeho výhody a nevýhody.
okrem toho čo už bolo napisane- pozor na zapestie.
Nejépe mít rukavici od brnění.
Třísek stačí pár, spíš malé polénka, když nejsou kamna vymrzlá rovnou tam hodim briketu.
Podpaluju to tímhle.
Sekerou.
... milý Lojzo, milý Lojzo ...
Kdysi jsem to dělal ze zbytků prken, které jsem štípal malou sekerou. Poslední roky už s dřevem moc nedělám a na místní pile prodávají za 40,-Kč pytel naštípaných třísek o délce 30 cm. Pytle jsou větší než co se prodává v různých marketech. Není to vždy suché, tak koupím do zásoby na rok dopředu.
Ten kužel je na štípání větších polen na menší. Ale opravdu menší polínka a třísky na zátop štípu pouze menší a lehčí ostrou sekerkou a štípu z bezsukatých smrkových vyschlých polen, nebo desek (ořezů z pily), délky 25-30 cm. Je to nejrychlejší, pouze nutné dávat pozor na prsty ruky přidržujících polínko.
Nedělám úplně třísky, ale hodně malá polínka z měkoty a zapálím to březovou kůrou. Pod to dám větší polena z tvrdého. Jsem vyučen od staré školy, ale funguje to fakt skvěle. Ta kůra z břízy hoří málem lépe než pepo. Vždycky zapálím kamna nebo kotel na jednu běžnou zápalku.