Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Bazénová filtrace Bestway 58515 - výměna startovacího kondenzátoru

Ahoj,
zdá se, že mi odchází rozběhový kondenzátor. Filtrace někdy při zapnutí jen hučí, ale vrtulka se neroztočí. Pomůže pouze rozebrat a vrtulku roztočit ručně. Zkoušel jsem již vrtulku rozhýbat, promazat, ale problém se po několika dnech vyskytne znovu. Podle rad na internetu to vypadá na rozběhový kondenzátor.
Nemáte někdo zkušenost s výměnou u této filtrace? Jedná se o tuto: https://bazenova-filtrace.heureka.cz/bestway-58515-standard-plus-3028-l-hod-2020/

Očekával bych nějaký plastový váleček, ale nikde jsem ho tam neviděl. Neměl jsem tedy motor úplně vyndaný, přeci jen filtraci ještě potřebuji a nechci ji úplně oddělat, pokud bych něco pokazil.

Zkusil jsem se zeptat výrobce, ale odpověděl pouze, že se nemám hrabat v motoru a doporučil koupit nový motor nebo celou filtraci.

Tak jsem filtraci rozebral a našel ho. Je hranatý a je na něm napsáno Rihuan CBB61 S3 SH 2,5 μF ±5% 450VAC.C 50/60 Hz 40/85/21. Jakým bych ho mohl nahradit? Je hranatý a je na něm ouško s dírou na vrut.

Důležité je napětí a kapacita, ale hlavně označení AC, tedy střídavý proud. AC může být nahrazeno značkou pro střídavý proud, ležatou vlnovkou.
Ale dost pochybuji, že je vadný kondenzátor, i když, být to může.
Většinou jsou taková levnější čerpadla vybavena kluznými ložisky. Ta po čase ztratí samomaznou vlastnost a mají větší tření. Když už motorek běží má už dostatečný kroutící moment a ještě se to nepozná. Ale při rozběhu má asynchronní motor velmi malou sílu (je ve velkém zkluzu) a navíc to platí víc s kondenzátorem. Pak stačí malý odpor navíc a motorek se nerozběhne.
Při otočení rotoru rukou se zdá, že to jde lehce, ale bez proudu.Pokud je motorek napájen, tak zejména při rozběhu působí na rotor magnetické síly, které táhnou rotor do boku ke statoru.
Ta síla není stabilní ale v rytmu frekvence jakoby rotuje, ale boční (rotující) síla je stále. Tím se zvětší tlak na plochu ložiska a tím i tření. Většinou pomůže ložiska domazat nízkotuhnoucím olejem, když není, alespoň olejem na šicí stroje, nebo podobným ale řídkým. Třeba motorový olej není moc vhodný, nevsákne do mikroskopických pórů ložiska a dlouho to nevydrží.
Lepší je ale pokud je možnost motorek rozebrat, ložiska vyčistit třeba benzínem a vytřít hadrem, aby se odstranil otěr, který tam tvoří jakousi brusnou pastu. Pak ložiska namazat.
Kritické už je, pokud jsou ložiska už opotřebovaná natolik, že je v nich větší vůle. Pak může dojít k tomu, že se vlivem bočních sil rotor "přicucne" ke statoru a nerozběhne. Když se mu rukou pomůze a rozběhne se tak i může běžet a při rotaci jen lehce škrtat o stator, čehož si ani nemusíme všimnout. Boční síly se při plné rotaci tolik neprojeví jako při rozběhu.
Popisuji to takto do podrobna proto, že s těmito malými motorky s kluznými ložisky mám dost zkušeností. Ve většině případů za to můžou ložiska. I když samozřejmě, možnost vadného kondenzátoru to nevylučuje, kondenzátory dnes vyráběné ve stále menších rozměrech jsou dost poruchové. Často kvůli rozměrům se rozběhové i běhové (běhové připojené stále) dělají jako elektrolytické a i když jsou přizpůsobené na střídavý proud, nemají sřídavý proud rády.
Takže nemůžu tvrdit, že to jsou stoprocentně ložiska, ale ta možnost je značná.
Tak jsem zas napsal román o prdu, ale třeba to něco vysvětlí.. :-)8-)

Ďakujem @Zerozero za jeho odpoveď. Máme Bestway 58515, už druhý v poradí. Pri oboch rovnaký problém - filtrácia po zapnutí slabo bzučala, ale motor sa nespustil. Tiež som našla prvotne informácie na nete odkazujúce na chybný štartovací kondenzátor. Skúsili sme však najskôr namazať ložisko a funguje. Zatiaľ je to iba tretí deň, ale bola už zapnutá a vypnutá niekoľko krát, bez problémov motor vždy nabehol. Bolo potrebné sa však dostať k tomu ložisku, teda rozobrať tú časť, kde je motor a dostať sa až pod vrtuľu filtrácie.