Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Malotraktor Terra Vari - motor Jikov t116 - osvětlení

Dobrý den,

mám na malotraktoru motor Jikov t116, který má cívku na osvětlení (6V, 17W). Řeším kombinaci světel. Dozadu bych dal 2x 6V, 0,5W světla z kola od dynama. Dopředu pak něco živějšího, ať je trochu vidět. Vzhledem ke kolísání napětí nechci ledky, ale klasické žárovky. Světla z kola jsou ale jen 6V, 2,4W. Nejsem elektrikář, ale chápu správně, že nějakých 16W mám k dobru? Nebo není dobré zatížit tu cívku na maximum? Vytvořil bych buď kombinaci světel z kola nebo sehnal silnější žárovky. Moto světla už jsou moc silná, ale také jsem na to myslel.
Někdo nějaká zkušenost nebo nápad řešení?

Díky.

Cievka má byť zaťažená práve spotrebičmi súhrnného príkonu 17W. Pri tejto záťaži má na výstupe 6V. Pri nižšej záťaži napätie stúpa, teda žiarovka s nižším výkonom je preťažovaná, ale cievku to neohrozí. ± niekoľko málo wattov nie je na závadu. Ak by si pripájal LED, tak použi usmerňovač a stabilizátor napätia.

Pokud by dopředu stačilo jedno světlo, dala by se použít žárovka určená do staršího Pionýra, snad se dají koupit. Je to 6V 15V. Se zadními světly by to bylo 16W, ale ta cívka to většinou dá jen tak tak, tak by malým odlehčením to spíš líp svítilo.
Při použití LED by s daným výkonem bylo světla mnohem víc. Ale vzhledem k velkému kolísání napětí s otáčkami, by bylo nutno napětí usměrnit, vyfiltrovat kondenzátorem a stabilizovat.
Ale také trochu laborovat, protože napětí je velmi závislé na odběru, tak by se muselo zjistit, jaké je při navrženém odběru a z toho vycházet, aby na stabilizátoru nebyly moc velké zbytečné ztráty.
Předpokládám, že by nebylo nutné využít plný výkon cívky, tím by napětí bylo vyšší, tedy bych laboroval asi s LED na 12V. -- Ale jen odhad, nikdy jsem to nedělal, ale uvažoval o stejné úpravě u Pionýra na LED.
Nemám s tím žádnou zkušenost, ale pro zajímavost jsem kouknul na možnosti.
Tohle je zajímavé, píšou 12 až 80V. To má snad vlastní stabilizátor. To by na daný účel bylo ideální.
Pak by stačil jen usměrňovač a nějaká filtrace. Píšou 15W. To by svítilo jako ďas.
Asi to vyzkouším do Pincka, jen nevím, co pak technická.

Na kola se dělají skvělá světla - kolikrát svítí víc, než třeba H7 halogenky v autech. Není to ale ono. To je ta věc, o kterou jde. Chci rozchodit nezávislé světlo na tom motoru. Proto jsme v sekci kutilské poradny ;-) Takže jde o to kutilství, než o praktičnost. Když už tam tu cívku soudrozi dali, chci to využít. Stejně tak by se dalo namítat, proč tam neosadím rovnou novou 4-takt Hondu a místo toho používám Jikov T116 z roku 1977. Je to ale taková rarita a vozík táhne lépe, než celá Honda.

To chápu, proto jsem popisoval možnosti, třeba tu žárovku do Pionýra. Ale k tomu by bylo potřeba nějakou parabolu, kam to bude pasovat. Sehnat ale celé světlo do Pincka by byl dost problém, sehnat se dá i na burzách, ale za značné peníze. Náhradní díly na Pincka už dnes mají "veteránské" . ceny. Například nová samotná parabola, viděl jsem několikrát na burze, až 1000,- kaček. ::)
V době kdy jsem na Pincku jezdil kupoval jsem novou, když trochu zešedla, protože i tak Pincek moc nesvítil, za tehdejších asi deset korun :-).
Tak je potřeba sehnat vhodné světlo, kam by vhodná žárovka, nebo ledka šla napasovat a z toho vycházet. Samozřejmě pokud se to vyřeší, je lepší využít zdroj energie, který vozidlo má, než se starat o nabíjení baterie, i když velký problém by to nebyl. Dnešní LED světla mají značnou výkonnost při malé spotřebě, takže na nabití vydrží dost. Ale nabíjení je navíc.
Do auta si taky nenosíme z domu nabitou baterii, ale spoléháme na zdroj v autě že jo :-)

Když to čtu tak si vzpomínám na mladá léta, kdy jsem "tahal" přívěsný vozík za Trabantem a aby mi fungovaly blinkry tak jsem musel osadit všechny žárovky 15 W místo 21 W jelikož přerušovač neměl dostatečný výkon. Ještě k tomu světlu. Zajdi na vrakáč a sežeň si nějakou samostatnou couvačku
(tam nebudeš muset předělávat patici) či mlhové světlo (tam asi budeš muset patici dát jinou). Na to tvoje svícení by to mělo stačit.:-)

Tak zde můžete vidět ten výtvor. Vepředu je mlhovka z Favorita (bohužel plastová - uvidím jak vydrží a případně dám tu opravdu puvodní kovovou) a vzady dvě světla pro dynamo, které jsem sehnal v cykloshopu. Ovládám to obyčejným spínačem ze stolní lampy z řidítek. Jinak nenapadlo mě fotit v noci, ale svítí to až podezrele dobře. Asi to bude tím světlometem, respektive parabolou, ale na to že je to jenom 15W žárovka (H3 15W, 6V), tak je to normálně vyuzitelné. Co se týče výkonu, tak nepozoruji změnu. Maximálka furt stejná a v zátěži se vyhrabe odkudkoliv jako před montáží osvetlení ;-)

[97270-screenshot-20230625-233450-galle-jpg]