Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kdy má vyrazít fíčko.

Zdravím,
mám v rozvaděči několik fíček. Dvě na zásuvkové okruhy a jedno na světla. Když na světle spojím nulu a zem, tak to vyrazí fíčko. Elektrikář mi říkal, že je to v pořádku.
Když spojím nulu a zem v zásuvce, nic se nestane.

Jak to?
Díky za vysvětlení.

Proudový chránič hlídá únik proudu z okruhu. Když tam nic "neteče" tak nemůže fungovat. Zapojte do jiné zásuvky na stejném okruhu spotřebič a pak se pokuste v jiné zásuvce propojit nulu a zem. Ale předpokládám nějaké povědomí o tom co děláte a jak to máte udělat. Jinak obecně: opatrnost je namístě. Elektřina je nebezpečná.

Něco do té zásuvky zapojte a zkuste to znova. Chránič vypadne. Bez zátěže nulákem nic neteče a tudíž při spojení nuláku se zemí nemá co téct mimo chránič (tou zemí) a chránič tudíž nevypadne. U zatíženého obvodu je to jinak, zem "odčerpá" část proudu, ten poteče mimo chránič, chránič se naštve že ho obcházejí a vypne se.

Experimentuje prosím opatrně a na nic kovového při tom nesahejte :-)

EDIT: omlouvám se přispěvateli Gazda1, nevšiml jsem si že už odpověděl a psal jsem totéž...

především na světle ani v zásuvce není žádný důvod spojovat nulák a zem a hlavně vyřadí to funkci chrániče.
to vyhození jen znamená rozdíl potenciálů, třeba přechodový odpor nuláku někde v krabici ve zdi. ale proudový chránič má hlídat únik proudu z původně uzavřené smyčky.

taky nevidím důvod osazovat chrániče na vedení typu stropní světla. důležitější jsou kritická místa, kde může dojít k rozlití vody a "zlepšení" svodu - koupelna, linka u pračky...
nemá smysl donekonečna hledat proč zas vypadl nějaký jistič, ale rozumně vybrat riziková místa, kde ten chránič pomůže.

"nevidím důvod osazovat chrániče na vedení typu stropní světla". Důvod je ten, že to současné normy už požadují. Ono jde asi i třeba o to, že ten chránič odpojí okruh i v případě, že si třeba někdo absolutně blbý "mákne" na fázi, při výměně žárovky, pokud si nevypne alespoň vypinač. Je to sice opravdu velmi vyjímečný případ, ale stát se to může. Ovšem aby pak stejně nespadl ze žebře, jak se lekne, tomu už ani chránič nepomůže.:-D

Na elektrika.cz je myslím zrovna příklad týpka, který si sám předělával lustr a fázi dal na objímku a vypínal nulák :D Naštěstí se k tomu dostal elektrikář dřív než ho to stihlo pokopat. Týpek se jen divil, jak to prý může být špatně, když to funguje :-)

Většina, snad všechny dnes vyráběné objímky nemají žádný přívod na závitu.
Mají až u dna objímky boční kontakt, který se dotkne závitu žárovky až při dotažení.
Přibližně současně, s dotykem středového kontaktu žárovky.
V tu chvíli je i závit žárovky skryt za izolačním lemem objímky. To zvyšuje bezpečnost při náhodném dotyku se závitem žárovky při šroubování.
Samozřejmě to nechrání, když někdo šťourá prstem v objímce a nevypne to. :-)